Çin bir ilki daha gerçekleştirdi

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Çin'in döviz rezervi 1 trilyon doları aşarak, dünyada döviz rezervi 1 trilyon doları aşan ilk ülke ünvanını elde etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'in merkez bankası olarak bilinen Çin Halk Bankası tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, ülkenin döviz rezervi 2006 sonunda, bir önceki yıla göre yüzde 30'un üzerinde artarak, 1 trilyon 66 milyar 300 milyon dolara ulaştı. Böylece Çin, dünyada döviz rezervi 1 trilyon doları aşan ilk ülke olmuş oldu.
Çin radyosundaki habere göre döviz rezervinin fazla olması bir ülkenin gücünü gösteriyor. Çinli uzmanlar, buna rağmen döviz rezervinin sağlıklı bir oluşuma dayanmaması veya belirli bir ölçüyü aşması durumunda, döviz kaynaklarının kullanım veriminin düşmesinin kaçınılmaz olacağını belirtiyor. Hatta bunun ekonomik büyümede büyük sorun oluşturabileceği kaydediliyor.

-YABANCI SERMAYE AZALIYOR-

Çin, son 15 yılda en çok doğrudan yabancı yatırım çeken gelişmekte olan ülke olmayı sürdürürken bu oran 2006'da biraz düştü. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan istatistiklere göre, Çin'in fiilen değerlendirdiği yabancı sermaye miktarı, geçen yıla oranla yüzde 4.06'lık düşüşle 69 milyar 500 milyon dolar oldu. Verilerde 2006'da yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı da 2005'e oranla yüzde 5.76 azalarak 41 bin 400 olarak gerçekleşti.

Pekin yönetiminin 2007 hedefi ise yabancı sermayeyi değerlendirme niteliğini daha da artırmak, yabancıları araştırma-geliştirme merkezleri (AR-GE), yüksek ve yeni teknoloji içeren, enerji tasarrufu sağlayan ve çevreyi kirletmeyen sektörler ile modern tarım ve modern hizmet sektörlerine yönlendirme olarak belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious