Çin bu yılki askeri bütçesini artırdı, dünya endişeli

Çin bu yılki askeri bütçesini artırdı, dünya endişeli.23364
  • Giriş : 04.03.2008 / 15:58:00

Çin'in bu yılki askeri bütçesini yüzde 18 oranında artırarak 59 milyar dolara çıkarttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in bu yılki askeri bütçesini yüzde 18 oranında artırarak 59 milyar dolara çıkaracağını açıklaması, başta ABD olmak üzere bölge ülkeleri tarafından endişeyle karşılandı.

Batı ülkeleri tarafından sürekli eleştirilen ve yeterince şeffaf olmadığı ileri sürülen Pekin'in askeri harcamaları tüm dikkatleri üzerine topladı.

Çin'in Ulusal Halk Kongresi sözcüsü Jiang Enzhu, yeni bütçenin maaş ve petrol fiyatlarındaki artışı karşılayacak şekilde tespit edildiğini söyledi.

Sözcü, bütçe içinde silah alımları için ayrılan miktarın büyük olmadığını ve Çin'in savunmada kalmayı yeğleyen bir askeri siyaset izlediğini vurguladı. Ancak batılı uzmanlar açıklanan bütçenin gerçekte en az iki-üç katı olduğunu iddia ediyor.

Jiang, "Çin'in sınırlı askeri gücü, tamamen bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya yöneliktir ve başka hiç bir ülkeye tehdit oluşturmamaktır" derken, gayri safi milli hasılayla kıyaslandığında Çin'in savunmaya ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya'dan daha az para harcadığını ifade etti.

ABD VE JAPONYA ENDİŞELİ

Çin'in açıklamasının ardından Japonya, Pekin'den askeri bütçesindeki artıştan kaynaklanan uluslararası toplumun endişelerine yanıt vermesini istedi.

Japonya hükümet sözcüsü Nobutaka Machimura, kimsenin Çin'i işgal etmek gibi bir niyeti olmadığını söyleyerek, "Komşu ülkelerle dünyadaki diğer ülkelerin bu son 20 yılda Çin'in katlanarak artan askeri harcamalarını anlaması mümkün değildir'' diye konuştu.

Sözcü, 2008 Pekin olimpiyatları ve 2010 Şanghay Dünya Fuarı'na atıfta bulunarak, "Barışçı, istikrarlı ve refah içindeki bir Çin bütün dünyanın arzusu. Dolayısıyla Çin'in bu yönde çaba sarf etmesini umuyorum" dedi.

Çin, 2007 askeri harcamaları da yüzde 17.8 arttırarak 45 milyar dolara çıkarmıştı. ABD, Çin'in gerçekteki askeri bütçesinin daha fazla olduğunu, buna gerekçe olarak da Pekin'in resmi bütçesinin ana silah satın alımı ve diğer cihazları kapsamadığını gösterdi.

ÇİN'DEN ABD'YE KINAMA

Washington ile kısa süre ince askeri acil hat kuran Pekin, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki "Çin'in askeri gücü" başlıklı yılık raporuna büyük tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Qin Gang, söz konusu raporun gerçekleri çarpıttığı, Çin'in iç işlerine müdahale ettiği ve "soğuk savaş düşüncesi" taşıdığını vurguladı.

Pentagon'un dün yayınladığı raporunda, Çin'in, düşmanlarının uzay teknolojilerini etkisiz hale getirmek için silah geliştirdiği, Çinli bilgisayar korsanlarının askeri sırları çalmak için ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin bilgisayarlarına saldırdıkları iddiaları yer almıştı.

Çin Ulusal Halk Kongresi'nin iki hafta sürecek toplantılarında askeri bütçe, yüzde 7.1'le son 11 yılın en yüksek rakamına ulaşan yüksek enflasyon gibi sorunlar da ele alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious