Çin büyükelçisi Gül'den umutlu

Çin büyükelçisi Gül'den umutlu.12590
  • Giriş : 22.06.2009 / 14:55:00

Çin'in Ankara Büyükelçisi, Türkiye ve Çin'in ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda ilişkilerini geliştirmek için büyük bir potansiyele sahip olduklarını, iki ülkenin daha yakın ilişkiler kuracağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gong, Çin haber ajansı Şinhua'nın muhabirine yaptığı açıklamada, Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinin birçok alanda iki ülke arasında ilişkileri en üst düzeye çıkaracağını belirtti.

Büyükelçi, Türkiye'nin Çin ile dış ticaret açığının fazla olmasına rağmen, ekonomik ilişkilerin sağlıklı bir şekilde devam edeceğini, teknoloji, turizm ve eğitim alanlarında yapılacak yeni açılımlarla dengenin sağlanmaya çalışılacağını ifade etti.

Çin ile Türkiye arasında 2001 yılında 900 milyon dolar olan ticaret hacminin 2008 yılına kadar 12 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Gong, Türkiye'nin ekonomik işbirliği için enerji ve turizm sektörlerinde sahip olduğu "çok büyük potansiyele" dikkati çekti.

Gong, Türkiye'nin gerekli alt yapıya sahip olmasının Çinli yatırımcıların da ilgisini çektiğini, rüzgar ve güneş enerjisi alanlarında birçok yatırımın planlandığını söyledi.

Büyükelçi Gong, Türk-Çin ekonomik işbirliği alanında en önemli yatırım olarak, 2005 yılında Çin Demiryolu İnşaat ve Çin Ulusal Makine Şirketleri ile Türk ortakları arasında Ankara-İstanbul hızlı tren hattının ikinci aşamasının inşası için imzalanan 1 milyar 269 milyon dolarlık ticari anlaşmayı gösterdi.

Siyasi alanda Türkiye ve Çin'in bölgelerinde istikrarı sağlamak maksadıyla yaptıkları çalışmalara ve iki ülkenin birçok alanda ortak amaçlara sahip olduklarına değinen Gong, iki ülkenin ortak bir ekonomik ve politik düzen içerisinde, dünyada gelişmekte olan ülkelere örnek olacağını kaydetti.

Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin 1971 yılında başlamasının ardından kültürel ve eğitim alanındaki değişimlerle iki ülkenin birbirini daha iyi anlamaya başladığını ifade eden Gong, Türkiye'nin Olimpiyatlar öncesi İstanbul ve Ankara'da açtığı Konfüçyus Enstitüleri ve Pekin resim sergileriyle Türkiye'nin Çin'i tanıtmak için çalışmalar yaptığının farkında olduklarını söyledi.

Gong, Türk-Çin ilişkilerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinin ardından karşılıklı güven ve ortaklık çerçevesinde birçok alanda hızlı yol katedeceğini, bu sayede iki ülkenin birbirini daha iyi anlayacağını ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao tarafından davet edilen Abdullah Gül, 24-29 Haziran tarihleri arasında Çin'i ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*