Çin büyüyor,piyasalar tedirgin

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Dünyanın en hızı büyüyen ekonomisine sahip Çin'in bu yılın ilk yarısındaki ticaret fazlasının 61.5 milyar dolara ulaştığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık sözcüsü Çon Çüen (Chong Quan) konu ile ilgili yaptığı konuşmada, şu an Çin'in dış ticaretinde büyük ticaret fazlasının bulunmasına rağmen, bunun Çin'in kasten ortaya çıkardığı bir sonuç olmadığını söyledi. Çon, konuşmasında Çin'in ticaret fazlasının devamlı artmasına yol açan çeşitli nedenlerin bulunduğunu ifade ederek, '' Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana, yurtdışındaki imalat sektörü büyük ölçüde Çin'e transfer edildi. Böylece ticaret fazlası da aynı zamanda Çin'e taşınmış oldu.'' dedi.
Çin'de yatırım yapan yabancı sermayeli işletmelerin, makine donanımları ve yarı işlenmiş ürünleri ithal ederek, bu ürünleri işlettikten sonra Avrupa, ABD ve diğer ülkelere ihraç etmelerinin de ticaret fazlasına yol açan nedenlerden biri olduğunu vurgulayan Çon, ''Şu an Çin'in ticaret fazlası, ticaret hacminin yalnızca yüzde 7.7'sini oluşturuyor. Bu rakam, yüzde 10 oranındaki uluslararası standardın altında kalıyor.'' diye konuştu. Geçen ay Çin'in ihracatı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23.3 artarak 81.3 milyar dolar, ithalatı ise yüzde 18.9 artarak 66.8 milyar dolar olmuştu. Çin'in 2005 sonundaki dış ticaret hacmi yaklaşık 1.4 trilyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bunun yaklaşık 762 milyar dolarını ihracat, 660 milyar dolarını da ithalat oluşturmuştu.

DÖVİZ REZERVİ 941 MİLYAR DOLAR


Bu arada Çin Merkez Bankası'nın dün yaptığı açıklamada Çin'in döviz rezervinin de bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 32.37 artarak 941.1 milyar doları bulduğu belirtildi. Çin'in döviz rezervi geçen şubat ayında Japonya'yı da geride bırakmış ve böylece Çin, dünyanın en büyük döviz rezervinin olduğu ülke konumuna yükselmişti.

Çin'in bu yılın ilk altı ayındaki döviz rezervindeki artışın 122.2 milyar dolar olduğu ve bunun geçen yılın aynı dönemine oranla 21.2 milyar dolar fazla olduğu dile getirildi. Haziran ayındaki döviz rezervi artışının ise 16.1 milyar dolar olduğu ve bu rakamın da yine geçen yılın aynı dönemine oranla 3.9 milyar dolar az olduğu kaydedildi. Gözlemciler, döviz rezervindeki 122.2 milyar dolarlık artışın, Çin'in para birimi Yüen (RMB)'in para tedariğinin 1 trilyon Yüen (125 milyar dolar) artacağı manasına geldiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious