Çin de, İsrail'i şiddetle kınadı

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Çin, Lübnan'da dün düzenlenen hava saldırısında Çinli BM gözlemcisinin öldürülmesinden dolayı için, İsrail'i şiddetle kınadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki sınır kenti Hiam'a düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden Du Caoyü (Du Zhaoyu) adındaki Çinli BM gözlemcisinin öldürülmesi ile ilgili bir açıklama yapan Çin Dışişleri Sözcüsü Liu Ciençao (Liu Jianchao), saldırıdan dolayı İsrail'i şiddetle kınadıklarını ve İsrail yönetiminin BM arabulucularının bölgedeki karmaşadan zarar görmemesi için daha çok çaba göstermesini istediklerini söyledi. '' Çin tarafı bu saldırı sonucu şok olmuş ve bunu şiddetle kınamıştır.'' denilen açıklamada İsrail'in Pekin'deki Büyükelçisi Yehoyada Haim'ın dışişlerine çağrıldığı ve saldırıdan dolayı İsrail'den Çin tarafı ve ölen gözlemcinin ailesi için özür ve olayla ilgili kapsamlı araştırma yapılmasının istendiği belirtildi.

-ANNAN: ''ŞOK OLDUM'-

Öte yandan olayı kınayan BM Genel Sekreteri Kofi Annan Roma'da yaptığı açıklamada, İsrail'in BM'nin gözlem noktasına "kasten saldırı" düzenlemesinden duyduğu ciddi şaşkınlığı dile getirerek, İsrail birliklerinden bu tür saldırıları durdurması ve dünkü saldırı olayını soruşturmasını istedi.

-İSRAİL: ''DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUK''-

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, hava saldırısının BM gözlemcilerinin ölümüne yol açmasından "derin üzüntü" duyulduğu ve olayın kapsamlı olarak araştırılacağı belirtildi. Açıklamada saldırının BM gözlemcilerini hedef almadığı da ifade edildi.

BM'nin Lübnan'daki geçici birliklerinin sözcüsü Milos Strugar, İsrail'in fırlattığı topun BM'nin Hiam'daki gözlem noktasını vurduğunu ve saldırıda ölen diğer üç gözlemcinin Kanada, Finlandiya ve Avusturya'dan geldiğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious