Çin' de AİDS patlaması!

Çin' de AİDS patlaması!.5447
  • Giriş : 22.11.2007 / 10:35:00

Çin'in başkenti Pekin'deki AİDS vakalarının artış gösterdiği ve bu oranın bir önceki yılın iki katı olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pekin Belediyesi Sağlık Bürosu Başkanı Jin Dapeng, hastalığın özellikle başkentte yükselişte olduğunu, virüsün riskli guruba dahil insanlardan normal halka doğru kaymaya başladığını söyledi.

Yetkililer, AIDS'e yakalananların sayısının, bu yılın ilk 10 ayında, geçen seneye göre yüzde 53.71 oranında artarak 973'e ulaştığını belirtti.

İstatistiklere göre, Pekin'de 1985'ten beri AIDS'e yakalanan 4 bin 663 kişiden 171'i yabancı uyruklu.

AIDS'Lİ ÇİFTÇİLER YARDIM İSTEDİKLERİ İÇİN TUTUKLANDI

AIDS'in cinsel ilişkiyle değil de, kendilerine hastanedeki kan nakli vasıtasıyla bulaştığını ispatlamak için yardım talebinde bulunan hastaların polis tarafından tartaklanarak tutuklandığı bildirildi.

Pekin'e daha iyi tıbbi tedavi için Henan eyaletinden gelen 15 AIDS hatasından biri olan Sun Ailing, seslerini duyurmak için başkente geldiklerini ve polisin kendilerini göz altına aldığını söyledi. Durumlarını yetkililere iletmek istediklerini anlatan Sun'un, polisin kendilerini alıkoyması karşısında "Bırakın tutuklasınlar, kaybedecek bir şeyimiz yok zaten" şeklinde tepki gösterdi.

1990'lı yıllarda kan ticareti başta Henan eyaleti olmak üzere ülkenin bazı yoksul bölgelerinde halkın başlıca gelir kapısı haline gelmişti.

O dönemde çoğu kimse kan alıp verme sırasında sağlıksız iğnelerden dolayı AIDS kaptı. Çin'deki AIDS vakalarının yüzde 11'i kan alma ve verme sırasında oluştu.

840 BİN KİŞİ AIDS KURBANI

Uzmanlar, yaklaşık 40 bin çocuğun AIDS hastalığı nedeniyle kimsesiz kaldığı Çin'de 2010'da AIDS'e yakalananların sayısının 10 milyona ulaşmasından endişe ediyor.

Resmi rakamlara göre, şu an Çin'de 840 bin HİV/AIDS virüsü taşıyıcısı ve 80 bin AIDS hastası bulunuyor. Ancak uzmanlar bu rakamın gerçekte çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Çin'de geçen yıl resmi olarak 183 bin 733 AIDS vakası tespit edildi. Ölümcül hastalık daha çok Henan, Hebei, Anhui, Hubei ve Guangdong eyaletlerinde görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious