Çin depreminde sadece 5 asker öldü

Çin depreminde sadece 5 asker öldü.20880
  • Giriş : 11.06.2008 / 18:51:00

Çin hükümeti, 12 Mayıs'ta meydana gelen 8.0 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar 5 askerin öldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nde düzenlenen toplantıda Cihan muhabirinin sorusunu yanıtlayan askeri yetkili Ma Jian, depremde şu ana kadar 5 askerin öldüğünü, bazılarının da yaralandığını söyledi. Ölen 5 askerin 31 Mayıs'ta 14 yaralı ve 5 mürettebatıyla deprem bölgesinde düşen Mi-171 askeri nakliye helikopterindeki askerler olduğunu anlatan Ma, helikopterin enkazı ve içindekilerin cesetlerine dün ulaşıldığını ifade etti. Helikopteri bulma zamanının uzun olmasını ise yetkililer, bölgenin dağlık ve ormanlık olmasına bağladı.

DEPREM GÖLÜNDEKİ ALARM KALDIRILDI

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ma, Sichuan eyaletindeki depremin yol açtığı heyelanların, nehir yataklarını kapatmasıyla oluşan 34 deprem gölünün askerin kontrolü altında olduğunu, bunlardan en tehlikelisi olan Tangjiashan gölündeki alarm durumunun da kaldırıldığını söyledi. Göldeki su seviyesi 743 metreye ulaşmış ve her an taşma tehlikesi nedeniyle bölgeden 250 bin kişi tahliye edilmişti. Gölde toplanan suyu yapay bir kanalla tahliye eden askerler 120 milyon metreküplük ksımını boşaltmayı başarmıştı.

Bölgedeki 34 deprem gölünden 20'sinin sorumluluğunun askere, 14'ünün ise yerel hükümetlere ait olduğunu dile getiren Ma, deprem bölgesinde 130 bin askerin 8 ana görevle çalışmalarını yürüttüğünü ifade etti. Ma, Askerlerin enkaz altından 3 bin 600 kişiyi kurtardığını, şu an tahliye, yol açma ve diğer görevleri ifa ettiklerini belirtti. Askeri yetkili, bölgede Çin'e ait 150 askeri helikopterin 4 bin 600 sorti yaptığı ve gece gündüz demeden çalışmaların sürdüğünü anlattı.

ÇİN İLK DEFA ASKERİ YARDIM KABUL ETTİ

Çin Savunma Bakanlığı'nın ilk sözcüsü Kıdemli Albay Hu Changming, aralarında ABD, Rusya, Belçika, Güney Kore, İsrail, Romanya, Belarus, Ukrayna, Singapur ve Finlandiya gibi 14 ülkenin savunma bakanlığı ve ordusundan gıda, ilaç ve para yardımı geldiğini, 27 ülkenin savunma bakanları ve askeri yetkililerin ise deprem taziye mesajı gönderdiklerini açıkladı.

Hu, Çin'in uzun yıllardan beri ilk defa askeri yardım kabul ettiğini, bunun da Çin'in özgüven sahibi olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Bu arada depremde ölenlerin sayısı bugün öğle saatleri itibariyle 69 bin 146'ya yükseldi. 17 bin 516 kişiden ise hala haber alınamıyor.

Öte yandan depremin merkez üssü Wenchuan ilçesinde bu sabah 5.0 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious