Çin dünyanın yeni süper gücü olacak

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Almanya'daki bir kuruluşun yaptığı araştırmaya göre gelecek 15 yıl içinde Amerika, dünyanın tartışılmaz süper gücü pozisyonunu kaybedecek ve halihazırda en güçlü ve yenilmesi güç rakibi Çin olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Katılımcıların yüzde 81'i Amerika'nın hala dünyanın bir süper gücü olduğuna inanmasına karşın yüzde 45'lik kısmı da Çin'in de artık dünyanın bir süper gücü olduğuna inandıklarını ifade etti.
Kuruluşun 2005'in Ekim-Aralık ayları arasında yaptığı "21. yüzyılın dünya güçleri" adlı ankete Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Rusya, İngiltere ve Amerika'dan ayrı ayrı 1000 ile 1500 arası katılımcı katıldı. Araştırma aynı zamanda, Çinlilerin global sahnede gerekli rolü alabilmek için kendilerine güvenlerinin tam olduğunu ortaya koydu. Ankete katılan Çinlilerin yüzde 71'i, 2020'de Çinin bir dünya gücü olacağına, yüzde 40'nın da Çinin günümüzde artık bir dünya gücü olduğuna inandığı belirtiliyor. Buna karşılık ankette Amerikan vatandaşlarının yüzde 54'ü, Çin'in 2020'de bir dünya gücü olacağına, yüzde 51'i de Çin'in artık bir dünya gücü olduğu görüşüne yer veriliyor.

Hindistan ise ankette dünyanın yükselen güçlerinden olarak öngörülüyor. Katılımcıların yüzde 24'ü Hindistan'ın 2020'de bir dünya gücü olacağına inanırken yüzde 12'si de artık bir dünya gücü olduğunu düşünüyor. Önümüzdeki 15 yıl için yapılan değerlendirmede Amerika'dan başka İngiltere yüzde 11, Almanya yüzde 6, Fransa yüzde 5 ve Japonya yüzde 5 oranla dünyanın süper güçlerinden sayılıyor. Araştırmada Fransızların yüzde 33'ünün ülkelerini şu an bir süper güç olarak görürken, yüzde 35'i de Fransa'nın 2020'de süper güç olacağına inandığı belirtildi.

ASKERİ GÜÇ VE TERÖRİZM KONUSUNDAKİ FARKLILIKLAR

Anket, katılımcı dokuz ülke vatandaşlarının dünya gücü olmanın en önemli şartları olarak "ekonomik güç ve büyüme potansiyeline sahip olmayı" öngördüklerini ortaya koydu. Katılımcıların büyük çoğunluğu ise süper güç olmak için askeri güce sahip olmanın artık önemli bir faktör olmadığını savundu. Çin ve Amerika'daki muhatapların yalnızca üçte biri askeri gücü çok önemli görürken Almanya ve Japonya da ise bu oran sadece yüzde 16 da kaldı.

Anket, dünyanın karşı karşıya olduğu problemler hakkında da fikir ayrılıkları olduğunu gösterdi. Katılımcı ülkelerden 7 tanesinde yüzde 50'den fazla kişi uluslararası terörizmin dünyanın en büyük sorunu olduğu görüşünü belirtti. Fakat bunun aksine Çin ve Brezilya'daki katılımcıların sadece üçte biri terörizmi ilk kategoriye koydu. Çinliler çevresel yıkım, doğal kaynakların yok edilmesi ve açlığı dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehdit olarak öngördü.

Diğer yandan diğer ülkelerin aksine sadece Almanya ve Çin'deki katılımcıların büyük çoğunluğu Amerika'nın liderliğindeki dünyanın barış içinde ve istikrarlı olacağını savundu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious