Çin ekonomisi yüzde 8 büyüme hedefliyor

Çin ekonomisi yüzde 8 büyüme hedefliyor  .20281
  • Giriş : 05.03.2008 / 09:42:00

11. Çin Ulusal Halk Meclisinin yıllık toplantısı Pekin'deki Büyük Halk Toplantı Sarayında başladı. Çin Başbakanı Ven Ciabao, toplantının 3 bine yakın delegenin izlediği açılışında hükümetin çalışma raporunu okudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Ven, bu yıl Çin ekonomisinin yüzde 8 büyümesini beklediklerini söyledi. Ven, bu yıl ekonominin hızlı büyümesinin aşırı ısınmaya, fiyatlardaki yapısal artışların da enflasyona dönüşmesinin önlenmesinin, makro düzenlemelerin başlıca görevi olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Ven, geçen beş yıl içinde Çin ekonomisindeki büyüme hızının hep yüzde 8 olarak belirlendiğini, ancak yüzde 10 civarında seyrettiğini hatırlattı.

Bu yıl tüketim malları fiyatlarındaki artış oranının yüzde 4.8, işsizlik oranının da yüzde 4.5 civarında tutulması gerektiğini belirten Ven Ciabao, fiyatlardaki hızlı artışın önlenmesinin bu yıl makro düzenlemelerin önemli görevlerinden biri olduğuna işaret ederek, bunu gerçekleştirmek için de tedarikin artırılması ve gereksiz taleplerin önünün kesilmesi gerektiğini söyledi.

-"DIŞA AÇILMA GENİŞLEYECEK"-

Çin'in dışa açılma boyutunu daha da genişleteceğini vurgulayan Ven, okuduğu hükümet çalışma raporunda, ihracattaki istikrarlı artışın korunmasıyla birlikte dış ticaretin gelişme tarzının hızla değiştirilmesi, ihracat yapısının iyileştirilmesi, patent ve telif haklarına sahip, marka oluşturmuş ürünlerin ihracatının teşvik edilmesi ve ihraç mallarının kalite ve katma değerlerinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Ven, ayrıca, çok taraflı, iki taraflı ve bölgesel ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, serbest ticaret bölgesine ilişkin görüşmelerin ilerletilmesi, imzalanmış anlaşmaların ciddi şekilde uygulanması ve adil uluslararası ticaret düzeninin korunması gerektiğini kaydetti.

-TAYVAN SORUNU-

Raporunda Tayvan sorununa da yer veren Ven, Çin hükümetinin, "Tayvan'ın bağımsızlığını amaçlayan bölücü faaliyetlerle kararlılıkla mücadele ettiğini; herhangi bir kişinin, herhangi bir sıfat ve yöntemle Tayvan'ı Çin'den koparmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini" belirtti.

Ven, Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ilgilendiren bu sorunun çözümünün, Tayvanlı vatandaşlar da dahil tüm Çin halkı tarafından ortaklaşa kararlaştırılması gerektiğini söyledi.

13 gün sürecek toplantıda hükümetin çalışma raporu, plan ve bütçesi ile Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi, Çin Yüksek Halk Mahkemesi, Çin Yüksek Halk Savcılığının yıllık çalışma raporları ve Çin Devlet Konseyinin reform planları incelenecek.

Görev süresi beş yıl olan yeni dönem Çin Ulusal Halk Meclisinin bu ilk yıllık toplantısında ayrıca, yeni dönem Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı ve yardımcıları, Cumhurbaşkanı ve yardımcıları ile Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı seçilecek; Başbakan dahil, yeni hükümette yer alacak yetkililer belirlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious