Çin endişeli!

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

ABD'de dün yapılan Kongre ara seçimlerinde muhalefetteki Demokrat Parti'nin, alt kanat Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmesi Çin tarafından endişe ile karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak son yıllarda ucuz işgücü ve parasını dolara karşı sabitleyerek Washington'un ticari açık vermesinde başrol oynayan ve ABD yönetimin insan hakları nedeniyle eleştirdiği Çin'de uzmanlar seçim sonuçlarından 'endişeli' olduklarını açıkladı.

Çin'in uluslararası ilişkiler alanındaki en ünlü üniversitelerinden Şanhay'daki Fudan Üniversitesi ABD Araştırmaları Merkezi'nde görev yapan yardımcı profosör Wang Yiwei, meclisteki demokratların lideri Nancy Pelosi'nin Çin'e karşı bazı önyargılarının olduğunu, büyük ihtimalle yeni meclis başkanı seçileceğini ve bu takdirde insan hakları ve ekonomideki ticaret açığı konularında 'bozuk sesler' çıkarabileceğini söyledi.

Yerel medyada yer alan mülakatında Wang, demokratların Temsilciler Meclisi'ni ele geçirdikten sonra senatoyu da kazandıkları takdirde ABD'de tarihinde eşine az rastlanır bir şekilde iki partili yönetimin olacağına işaret etti. Wang, özellikle orta ve küçük çaplı işletmeleri korumak isteyen Demokrat Parti'nin 'Made in China' markasının başına bir kısım dertler açabileceğini de ifade etti.

Seçimlerin dünyaya olabilecek diğer etkilerini de analiz eden Wang, Kuzey Kore'nin nükleer probleminin çözümünde Demokrat Parti'nin daha aktif bir tavır sergileyeceğini ve hatta teke tek masaya oturmayı bile kabul edebileceğini söyledi. Wang, Ortadoğu meselesine de değinirken, Demokrat Parti'nin Irak konusunda Bush gibi meseleleri ''vurdumduymaz'' bir şekilde kendi başına halletmekten çok Türkiye, Suriye ve İran gibi ülkelerle istişare ederek, halledebileceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious