Çin futbolda Türkiye'yi örnek alacak

Çin futbolda Türkiye'yi örnek alacak.16120
  • Giriş : 27.06.2008 / 12:25:00
  • Güncelleme : 27.06.2008 / 12:06:56

2002 Dünya Kupası'nda Türkiye'ye 3-0 yenilen Çin, A milli takımın EURO 2008 Avrupa Şampiyonası'ndaki başarısının ardından Ay Yıldızlıları kendisine örnek olarak almak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkede azim ve kararlığının abidesi olarak ün yapan Türk milli takımından övgüyle bahseden Çin medyası, Güney Afrika'da 2010'da yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası'na, Asya kıtası ilk ön eleme maçlarındaki kötü futboluyla katılma hakkını kaybeden Çin'in, Türk futbolunu örnek alması gerektiğini belirtti. Çin, kendi sahasında son eleme maçında Katar'a yenilerek katılma hakkını kaybetmişti.

Türkiye'nin 2008 Avrupa Şampiyonası'nda son saniyelerde maçı bırakmayıp, attığı gollerle tarih yazması Çin'de derin izler bıraktı. Pekin televizyonun spor kanalındaki sunucu, yeni başlayan Çin liginde Pekin Guoan takımının Zhejiang Lucheng takımıyla 1-1 berabere biten maçın son dakikalarını anlatırken, ''Pekin Guoan acaba Türkiye gibi son dakikalarda mucize yapabilecek mi? Keşke yapabilse. Ancak bu imkânsız. Çünkü Guoan Türkiye değil'' dedi.

Çin'in devlet televizyonu CCTV'nin spor kanalında da Türkiye'nin turnuvadaki başarısından söz edilirken, Çin'in Türkiye'yi örnek alması ve Çinli yetkililerin bu vesileyle ülkedeki futbolun kötü gidişine bir an önce el atması gerektiği vurgulandı.

CCTV'nin yorumlarında, Türkiye'nin verdiği mücadelenin takdire değer olduğu, Çin gibi futbolu geri olan ülkelerin Türkiye'yi örnek alması gerektiği ifade edildi. Türkiye'nin turnuvada izleyicilere futbolun güzelliğini her yönüyle yaşattığı ifade edilen yorumlarda, Türk futbolunun geleceğinin parlak olduğu da dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious