Çin hatalı ürettim araçları geri çağırdı

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Çin'in araba üreten dev Chery şirketi, Türkiye'nin de ithalini yapacağı hatalı üretilmiş araçlarını geri çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şirket dünya genelinde bin 875 aracın hatalı olduğunu kabul etti. Chery şirketinden yapılan açıklamada, 2006'nın Mart- Ekim ayları arasında satılan Tiggo marka arazi otomobillerinin otomatik vites değişim sisteminin hatalı olduğu ve geri çağrıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca aracın fan kontrol tertibatında da arıza olduğu ve motorun fazla ısındığı belirtildi. Chery, bu otomobillerin 20 Aralık 2006 ile 31 Mart 2007 arasında geri çağrılacağını bildirildi. Merkezi Çin'in Anhui eyaletinde bulunan Chery'nin hatalı otomobilini geri çağırmasıyla ilk defa dünya genelinde bir Çin otomobili geri çağrılmış oluyor. Chery şirketi, bu yıl aralarında satılabilir Tiggo serisinin de bulunduğu 25 bin otomobili Malezya, Kamboçya, Vietnam, Rusya ve İran başta olmak üzere 30'dan fazla ülkeye ihraç etti.

-DAHA FAZLA OTOMOBİL GERİ ÇAĞRILACAK-

Kasım 2005'ten itibaren Chery, iç piyasaya sattığı ilk hatalı otomobili olan Eastar serisini geri çağırmıştı. Otomobil geri çağırmalarının gelişmiş ülkelerde sıradan olduğu belirtilirken, Çin'in ilk otomobil geri çağırma sistemini 2004 Ekim'inde oluşturduğu ifade edildi.

Uzmanlar, Çin'de daha çok otomobilin geri çağrılacağını ve bunun otomobil endüstrisinin sağlıklı gelişmesi için iyi olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious