Çin havacılık sektöründe patlama yaşanıyor

Çin havacılık sektöründe patlama yaşanıyor.15217
  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Airbus uçak şirketi daha önce yapılan alım anlaşmaları gereği bu yıl Çin'e yaklaşık 80 uçak teslim edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupalı Airbus şirketi, 1985 yılında Çin piyasasına girmişti. Airbus'ın Çin'e sattığı yolcu uçakları şu an Çin sivil havayollarında kullanılan yolcu uçaklarının üçte birini oluşturuyor.

ÇİN KENDİ UÇAĞINI ÜRETİYOR

Çin'in tümüyle telif ve patent haklarına sahip olduğu kısa mesafeli yolcu uçağı ARJ-21'in üretim aşamasına girdiği kaydedildi.

Çinli yetkililer ARJ-21'in ilk uçuşunun 2008 yılında gerçekleştirilmesi ve 2009 yılında resmen hizmete girmesinin beklendiğini açıkladı.

Şu ana kadar bu tip uçaklar için 35 sipariş alındığı ve kısa vadede 100'ü aşkın uçağın satılmasının beklendiği belirtiliyor.

ÇİN UÇAK ALIMI İÇİN ABD'YE 40 MILYAR DOLAR ÖDEDİ

Dünyanın 5. büyük ekonomisine sahip Çin'in 2006'ya kadar ABD'den aldığı 534 uçak için toplam 40 milyar dolar ödediği açıklandı.

Çin Uluslararası Havacılık Grubu'ndan yapılan açıklamada 2006'ya kadar Çin'in ana kesiminde sefer yapan 863 uçaktan 534'ünün Amerikan Boeing uçakları olduğu ve Çin'in ABD'den satın aldığı bu uçakların toplam masrafının 40 milyar dolara yaklaştığı bildirildi.

Çinli yetkililer Çin'in sivil havacılık sektörünün gelişmesinin Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesine büyük katkı yaptığına işaret etti.

ABD uçak imalat sektörünün Çin'e yaptığı uçak satışından büyük gelir elde etti. Her geçen gün artan yolcu ve kargo talebini karşılamak isteyen Çin'in, en büyük ticaret ortağı AB'den aldığı Airbus uçaklarının sayısında da 2006 yılında büyük bir artış olacağı kaydediliyor.

Çin'in her yıl ABD'den yüklü miktarda uçak motoru, havacılık elektronik cihazları, yedek parçalar ve ileri rota donatımını satın aldığı ifade edilirken, ABD'nin havacılık onarım işletmelerinin de Çin havacılık şirketlerinin birçok işlemlerini üstlendiği bildirildi.

Çin ayrıca sivil havacılık şirketlerinden onbinlerce personelini ABD'ye profesyonel eğitim görmeye gönderiyor.

ÇİN 2010'A KADAR HER YIL 100 UÇAK ALACAK

Ekonomik kalkınması ve buna bağlı olarak halkın artan yaşam standartları ile yabancıların Çin'e olan ilgisi giderek artmakta. Buna bağlı olarak artan yolcu sayısı ve kargo miktarından dolayı Çin, havacılık sektörüne ayrı bir önem veriyor.

Çin Sivil Havacılık Genel İdaresi Bakan Yardımcısı Gao Feng, ülkede 2010 yılındaki yolcu sayısı ve kargo taşımacılığının iki katına çıkacağını söyledi. Gao, sektördeki kazançlarının çok büyük olmamasına karşın Çin'in devamlı olarak büyük oranda uçak ve pilot yatırımına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Çin'in 2010 yılına kadar her yıl 100 uçağa ve dolayısıyla da 1000 pilota ihtiyaç duyacağını anlatan Gao, artan bu ihtiyaca cevap vermek istediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious