Çin ile ABD arasında 'tehdit' polemiği

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Çin'in askeri gücünün önemli bir tehdit oluşturduğunu söyleyen ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'e Pekin'in cevabı gecikmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 'barışçı ilerleme yolunda kararlılıkla devam eden' Çin'in, dünya barışı ve ortak gelişmeyi pekiştiren önemli bir güç olduğunu vurguladı. ''Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun konusunda izlediğimiz tutum bunun bir göstergesidir.'' diyen sözcü Qin, Çin'in kitle imha silahları ve taşıyıcılarının yayılmasına karşı olduğunu söyledi.

Pekin'deki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Qin, Pekin yönetimin uzayın barışçı kullanımından yana olduğunu, uzayın silahlandırılmasına ve silahlanma yarışına karşı çıktıklarını dile getirdi. Qin, Çin'in uzay silahları ve uzaydaki silahlanma yarışını yasaklayan uluslararası anlaşmanın bir an önce imzalanması için her zaman çaba harcadığını da hatırlattı.

Cheney, geçen hafta çıktığı Asya turunda Çin'in, uzayda kendi uydusunu vurma denemesi ve artan askeri yapılanmasının bu ülkenin ''barışçıl gelişme'' söylemleri ile bağdaşmadığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious