Çin ile Güney Kore aralarında anlaştı

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Çin ile Güney Kore, Kuzey Kore'ye askeri müdahale yapılmaması konusunda anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-hyun, Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao'nun davetlisi olarak bir günlük çalışma ziyareti için geldiği Pekin'de birçok önemli mutabakata varıldı. Çin ve Güney Kore liderleri, resmi görüşmelerden önce 40 dakika baş başa görüştü. Görüşmede Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili olarak "önemli" mutabakata varıldı. Çin Devlet Başkanı Hu, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını belirterek, '' Görüşmede Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili olarak "önemli" mutabakata vardık'' dedi. İki taraf da Kuzey Kore'ye her türlü askeri müdahalenin karşısında olduklarını dile getirdi.
Roh görüşmede, yakın ikili ilişkileri simgeleyen ziyaretinin "bazı özel anlamlar taşıdığını" ifade etti. Çin ve Güney Kore'nin çok önemli fırsatlarla karşı karşıya bulunduğunu belirten Roh, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun üzerinde yakın işbirliği ile istişareleri sürdürdüklerini ve bu işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Göreve geldiği 2003 yılından bu yana ikinci kez Çin'e gelen Roh, ziyaretin başarılı geçtiğini bildirdi. Roh, ziyareti sırasında Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo ve Başbakan Wen Jiabao'yla da bir araya geldi.

Çin Başbakanı Wen, görüşmede Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun diplomatik yollarla çözülmesi olasılığının hâlâ bulunduğuna işaret ederek, uluslararası toplumun güvenini kaybetmemesi gerektiğini vurguladı. Wen, şu anda Kuzeydoğu Asya bölgesinin son derece büyük zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu ve bu kapsamda Çin ve Güney Kore'nin daha sıkı işbirliği yaparak, krizi aşmak için katkı yapması gerektiğini söyledi. Başbakan Wen, uluslararası toplumun diyalog ve istişarelerde ısrar ederek, gerginliğin daha da tırmanmasından kaçınması gerektiğini ve 6'lı Görüşmelerin bir an önce başlatılmasının Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun etkili çözüm yolu olduğunu sözlerine ekledi.

-ÇİN: ''KUZEY KORE'NİN NÜKLEER DENEMESİNDEN KAYNAKLANAN RADYASYON TESPİT EDEMEDİK"-

Çin Devlet Çevre Koruma Kurumundan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Kuzey Kore'nin nükleer denemeyi yaptığı pazartesi gününden beri havadan alınan örneklerde yapılan inceleme sonucunda radyasyona rastlanmadığını açıkladı. Kuzey Kore'nin başarılı bir nükleer deneme yaptığı iddiasını, uzmanlar ve diğer hükümetler tarafından doğrulanamıyor. Ancak yapılan sismik araştırmalar sonucu denemenin yapıldığı alanda bir patlama olduğunu doğrulanıyor. Fakat patlamanın nükleer olup olmadığı konusunda bir sonuca varılamıyor. Japon uçaklarının havadan aldığı örneklerin incelenmesi sonucunda da herhangi bir radyasyona rastlamamıştı.

Öte yandan bugün Japonya'nın Kuzey Kore'ye yapacağı ekonomik yaptırımları onaylamasının arından, Pyongyang'ın nasıl bir cevap vereceği merakla bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious