Çin ile Irak arasında petrol anlaşması

Çin ile Irak arasında petrol anlaşması.23634
  • Giriş : 11.11.2008 / 15:30:00

Çin ile Irak arasında 2,9 milyar dolarlık petrol anlaşması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin ile Irak arasında 2,9 milyar dolarlık petrol anlaşması imzalandı.

Çin medyasındaki habere göre, anlaşmayı Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şahristani ile China National Petroleum Corporation (CNPC) Başkanı Jiang Jiemin imzaladı. Dün bakanlıkta düzenlenen törenle imzalanan anlaşmaya göre Çin, Irak'ın doğusundaki Vasit eyaletinde bulunan Ahdab petrol bölgesindeki petrolün arama ve geliştirilmesine yardımcı olacak. Şahristani, bunun Çin'in Irak'ın petrol bölgesini geliştirmesi adına önemli bir katılım olduğunu ve Irak'ın yeniden inşası için daha fazla etkinlik beklediklerini ifade etti.

Anlaşmaya göre, günlük 110 bin varil petrol üretilecek ve Zübeydiye enerji santralinde değerlendirilecek, fazlası ise ihraç edilecek. CNPC'ye bağlı Alwaha Co. şirketinin yönetim kurulu başkanı Zhi Yulin, projenin Irak'ın petrol ihracatına, yeniden inşasına, iş imkanlarına ve sosyal istikrına katkıda bulunacağını söyledi.

Devlete bağlı CNPC şirketi, petrol zengini bu eyaletteki petrol için 1996'da Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin ile anlaşma imzalamış, sonrasında Birleşmiş Milletler yaptırımlarıyla bu anlaşmalar ertelenmiş, ardından da bölge ABD tarafından işgal etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*