Çin ile İran doğal gaz da anlaştı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Çin ve İran arasında 16 milyar dolarlık doğal gaz üretim işbirliği anlaşması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Deniz Petrol Şirketi, İran ile doğal gaz üretim işbirliği konusunda 16 milyar dolar tutarında bir anlayış muhtırası imzaladı. Buna göre, anlayış muhtırasında İran'ın Kuzey Pars petrol ve doğal gaz havzasının geliştirilmesi, aynı zamanda İran'dan Çin'e sıvılaştırılmış doğal gaz ulaştıran boru hattının inşa edilmesinin öngörüldüğü kaydedildi.
Çin radyosunun haberine göre, yaklaşık 8 yıl sürecek proje kapsamında, Çin Deniz Petrol Şirketi'nin doğal gazı sıvılaştırma tesis inşaatını gerçekleştireceği ve tesiste üretilen sıvılaştırılmış doğal gazın nakliyatı ve satışını üstleneceği belirtildi. Haberde ayrıca Çinli şirketin üretilen sıvılaştırılmış doğal gazın yüzde 50'sine sahip olacağı belirtildi. Şirketin açıklamasında, İran'ın Çin Deniz Petrol Şirketi'ne 25 yıl süreyle doğal gaz temin edeceği ve bu konudaki görüşmelerin süreceği ifade edildi.

İran, Çin'e en çok petrol ihraç eden ülkeler arasında bulunuyor. Pekin yönetimi İran'ın nükleer sorununda Tahran'a Rusya ile birlikte destek veriyor. Çin ithal ettiği petrolün yüzde 14'ünü, OPEC üyesi ülkeler içinde en büyük ikinci üretici olan ve günlük 4.2 milyon varil ham petrol üreten İran'dan temin ediyor.

Dünyanın en çok enerji tüketen ikinci ülkesi konumundaki Çin, İran'la gelecek 30 yılı kapsayacak nitelikte anlaşmalar imzalamış durumda. İran'a petrol ve doğalgaz için bugüne kadar 100 milyar dolar yatırım yapan Çin, İran'la yaptığı mevcut anlaşmalar çerçevesinde Tahran'dan günlük 250 milyon ton doğalgaz ve 150 bin varil petrol alıyor. Çin'in İran'a yaptığı yatırımlar arasında milyar dolarlık Tahran metrosu ve Tahran'ı Hazar'a bağlayacak otoyolun inşası da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious