Çin ile Rusya'dan uzayda ortaklık

Çin ile Rusya'dan uzayda ortaklık.9602
  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Çin ile Rusya, Mars'ı birlikte keşfetmek için Ekim 2009'da uzaya ortak bir fırlatılış gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun dün sona eren resmi Moskova ziyareti sırasında imzalanan anlaşma gereğince insansız olarak bir Çin uydusu ile "Phobos Explorer" adlı Rus uzay aracı, yine bir Rus füzesiyle uzaya fırlatılacak.

Çin devlet medyasının haberinde, söz konusu ortak fırlatmanın hedefinin Kızıl Gezegen ve en yakın uydusu Phobos'tan örnek toplama olduğu kaydedildi. Rusya Federal Uzay Ajansı ile söz konusu anlaşmayı imzalayan Çin Ulusal Uzay İdaresi'nin açıklamasında, bu projenin iki ülke arasındaki uzay işbirliği konusunda ''kilometre taşı'' olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Rusya, geçen yıl ay araştırmalarında Çin ile birlikte ortak çalışabileceğini duyurmuştu. Bazı parçalarının Hong Kong'taki Polytechnic Üniversitesi'nde geliştirildiği Phobos Explorer uzay aracının dönüşünde Mars'tan toprak numuneleri getireceği belirtildi.

Çin yörüngeye iki kez başarıyla insan göndermiş ve ABD ve Rusya'nın ardından uzaya kendi olanaklarıyla insan gönderebilen üçüncü ülke unvanına kavuşmuştu. Çin, bu yıl bir keşif uydusu gönderilmesinin de içinde olduğu üç aşamalı Ay keşfi projesi başlatmıştı. Çin Ay'a yönelik seyahatler yapılmasını da planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious