Çin: Irak'ı Iraklılar yönetsin

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Çin yönetiminin Irak'ta bir an önce istikrar sağlanmasını ve "Irak'ı Iraklıların yönetmesini" istediği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cian Yü Pekin'de düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında, her zaman, Irak sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları doğrultusunda çözülmesinden yana olduklarını yineleyerek, Irak halkının da en kısa sürede huzur ve barışa kavuşmasını beklediklerini kaydetti.

Yü, ABD'deki Irak Çalışma Grubu'nun yönetimin Irak politikaları ile ilgili önerileri konusunda uzlaşmaya varmasını yorumlarken, yayınlanan haberlerde söz konusu grubun Irak'ta şiddete son verilmesinin yollarını bulmak için Amerikan yönetimine Suriye ve İran'la doğrudan temasa geçme de dahil Irak'ın komşularıyla işbirliği yapılmasını önerdiğinin ileri sürüldüğünü hatırlattı.

Sözcü, ilgili ülkelerle ikili işbirliği ilişkileri kurmanın ve geliştirmenin Orta Doğu'daki barış ve istikrara da yararlı olacağını savundu.

ÇİN BAKAN YARDIMCISI ORTA DOĞU YOLCUSU

Sözcü Yü, bu arada Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Cay Cüen'in, İsrail ve Filistin başta olmak üzere Orta Doğu sorunuyla ilgili taraflarla temaslarda bulunarak, görüşmelere yeniden dönülmesini sağlamak için kısa süre içinde bölgeye gideceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Filistin'le yeniden görüşerek Orta Doğu sorununu barışçı yollardan çözme yönündeki açıklamaları ile iki tarafın gerginliği azaltmak için attıkları olumlu adımları takdirle değerlendirdiklerini kaydeden Yü, Filistin ve İsrail'in güven artırıcı önlemler alarak, barış görüşmelerini bir an önce yeniden başlatmalarını arzuladıklarını ifade etti.

ÇİN-ABD EKONOMİK STRATEJİK DİYALOĞU

Öte yandan, Çin ve ABD arasındaki ilk Ekonomik Stratejik Diyalog toplantısının 14-15 Aralıkta Pekin'de düzenleneceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yü, toplantının Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ve ABD Başkanı George W. Bush arasında geçen Ağustos ayında varılan fikir birliği doğrultusunda düzenleneceğini kaydetti.

Çin Başbakan Yardımcısı Wu Yi ve ABD Maliye Bakanı Henry Paulson'un iki ülke liderlerinin özel temsilcisi sıfatıyla ortaklaşa başkanlık edecekleri toplantıya her iki taraftan bakan ve diğer üst düzey yetkililerin katılacağını açıklayan Yü, toplantının Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha da hızlandıracağını ifade etti.

Yü, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ve Başbakan Ven Ciabao'nun ABD heyetiyle görüşeceklerini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious