Çin; 'İran sorunu barışçıl çözülmeli'

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Çin yönetimi İran sorunun barışçıl yollardan çözülmesini istediklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Jianchao ( Liu Ciençav) bugün Pekin'de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Liu, İran'ın nükleer sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı. Çin'in İran'a yapılacak her türlü askeri müdahaleden rahatsızlık duyacağını ifade eden Liu, meselenin diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduklarını belirtti.
Basın toplantısında Çin'in Vatikan ile yaşadığı krize de değinen Liu, Vatikan'ın ülkedeki kiliseler tarafından atanan piskoposları bahane ederek Çin'in içişlerine karışmamasını istedi. Liu, yapılan atamayı savunarak Vatikan'ın yaptığı iddiaların temelsiz olduğunu dile getirdi. Vatikan, kendilerinin onayları olmadan Çin tarafından yapılan piskopos atamasını protesto etmişti.

Toplantıda ayrıca ABD'nin Guantanamo Üssü'nde 5 yıldır tutulan ve suçsuz olduklarına karar verilip salıverilen beş Uygur Türk'üne de değinildi. Çin bu kişilerin Arnavutluk'a verilmesine tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Jianchao ( Liu Ciençav) ABD'nin Guantanamo Üssü'nde tutsak ettiği Uygur asıllı Çin vatandaşlarını Arnavutluk'a vermesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Liu, "Bu suçlular en kısa zamanda Çin'e geri verilmeli.'' dedi. Liu, bu kişilerin Çin'de bir suç işleyip işlemediklerine ilişkin soruya ise, '' Bu kişiler terör örgütüne mensup suçlulardır ve bir an evvel Çin'e geri getirilmelidir.'' şeklinde cevap verdi.

Amerikan ordusu, 2001'de Pakistan'da yakalandıktan sonra Guantanamo'ya gönderilen Uygurların "düşman savaşçı" olmadığını geçen yıl kabul etmişti. Çin, Guantanamo'daki terör şüphelisi vatandaşlarının geri gönderilmesinde ısrar ederken, Bush yönetimi ise "kötü muameleye maruz kalacakları endişesiyle" Uygurları Çin'e yollamak istemiyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious