Çin işi otomobil kafaları karıştırdı

Çin işi otomobil kafaları karıştırdı.14019
  • Giriş : 19.11.2007 / 10:28:00

Geçtiğimiz yılın sonlarından itibaren, Türk otomotiv sektöründe Çinli gündemi oluştu. Bu süreçte hiç şüphesiz en ön plana Mazda ile yolları ayrılan Mermerler Grubu çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Yüksel Mermer’in başında olduğu Grup, Çinli Chery ile anlaştıklarını bu yıl içindeithalata başlayacaklarını açıkladı. Dönem dönem yapılan açıklamalarda, araçların 2008 model olarak geleceği belirtiliyordu. Ancak ithalat bir türlü başlamadı.

Son olarak hafta arasında Hürriyet Gazetesi’nde konu hakkında bir yazı yazan arkadaşımız Emre Özpeynirci, Chery CEO Yin Tongyao’nun standartlarının yetersiz olduğu savına dayandırdığı “İhracata hazır değiliz” açıklamalarına yer verdikten sonra iki de soru sıralamıştı:

AB ile uyum içinde olan Türkiye’de Mermerler Grubu, AB’de şartları yerine getiremeyen otomobiller için nasıl oluyor da izin alabiliyor. İkinci sorum ise eğer izinler alındıysa neden satışa sunulacak tarihler net olarak açıklanmıyor.”

Bu iki soru benim de uzun zamandır kafamı kurcalıyordu. Yaptığım araştırmada, sorular net olsa da cevaplarının muğlak olduğu ortaya çıktı. Öncelikle, Mermerler Grubu’nun Çinli Chery için bir tanesi haricinde gerekli tüm izinleri aldığını söyleyelim. Grup, bir önceki sanayi bakanı Ali Coşkun döneminde, tüm prosedürleri tamamlamış. Sanayi Bakanlığı, İngiltere’de alınan bir belge doğrultusunda, Chery’ye ithalat iznini vermiş. Sadece, TSE’nin yapacağı Türk standartlarına uygunluk belgesi eksik. Kendi CEO’sunun bile “Eksiklerimiz var” derken, nasıl onay alındığını sorduğumda yetkililer, “tabi olduğumuz anlaşmalar gereği AB standartlarına uygun olduğu belgelenen bir mala biz izin veririz. Bu sadece otomotiv için değil, ithalatı yapılan tüm ürünlerde geçerlidir” yanıtını veriyor.

Yani bir anlamda, Sanayi Bakanlığı, İngilizler’e güvenerek bu izni vermiş. Ama TSE İngilizlere güvenir mi o başka bir soru. Kulislerde, pazarın uygun olmamasının ithalatı geciktirdiği söylense de işin tıkandığı noktanın Çin olduğu belirtiliyor. Zira, Chery global bir marka olma yolunda FIAT ve Chrysler ile önemli işbirlikleri yapıyor. Bu işbirliklerinin amacı ise AB ve ABD pazarlarına iki dünya devinden alacağı know-how ile yaratacağı modellerle güçlü olarak girmek. Tongyao’nun da belirttiği gibi sadece ucuz olmak yetmiyor. Chery’nin başta güvenlik olmak üzere alması gereken çok yol var. Bu açığı kapatmadan yapacağı bir hamle, “ölü doğum etkisi” yaratabilir.

Dolayısıyla Chery yetkilileri 2010’dan önce ABD pazarına girmeyeceklerini açıklıyor. Benzer bir stratejinin Avrupa için de geçerli olacağı söyleniyor. Bu yüzden Türkiye’deki gecikme de bundan kaynaklanıyor olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious