Çin kırmızıya büründü

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Çin'de devam eden Bahar Bayramı'nda parklar ve eğlence yerleri dev kalabalıklarla dolup taştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahar Bayramı geldiğinde, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen kutlama etkinliklerine yerli yabancı herkes büyük ilgi gösterdi.

Eski çağlarda imparatorların ibadet ettiği yer olan Ditan Parkı da Pekin'de bayramın kutlandığı başlıca yerlerden. Burada düzenlenen panayırda bayramı çağrıştırdığı ve uğur getirdiğinden kırmızı fenerler ve kumaş şeritler, buraya gelenlere bayramın sıcaklığını hissettiriyor. Binlerce kişinin ziyaret ettiği panayırda alışveriş yapan, geleneksel dans gösterilerini izleyen ve şiş kebap yiyen halk, havanın da güzel olmasıyla büyük bir mutluluk yaşıyor. Panayıra gelenlerden bir bayan, ''Bu güzel günde her şey çok mükemmel'' dedi. Panayırdaki stantlarda domuzcuk başları, Mao'nu n resimleri, uçurtmalar, fırıldaklar, oyuncaklar ve Çin'e ait hemen her şeyi bulmak mümkün.

Bahar Bayramı sırasında Pekin'de panayır düzenlemek Çinlilerin geleneksel adetlerinden. Birkaç yüz yıllık geçmişe sahip panayırlar başlangıçta, halkın çeşitli tanrılara ibadet ettiği yerdi. Ancak daha sonra eğlence gösterileri, alışıveriş gibi unsurların katılmasıyla bu yerler dini önemini yitirdi ve halkın kutlama alanı haline geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious