Çin kuş gribine aşı buldu

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Çin'in ürettiği insanlarda kullanılacak kuş gribi aşısı başarılı bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin, 2003'te Asya'da ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde 140'a yakın kişinin ölümüne neden olan kuş gribine karşı insanlarda kullanılmak üzere geliştirdiği aşıdan başarılı sonuçlar aldı.
Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Hastalıklarla Mücadele Merkezi ve Pekin Sinovac Biotech ilaç şirketi tarafından insanlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve Büyük Grip Salgını Aşısı adı verilen kuş gribi aşısının güvenli ve etkili olduğu belirtilirken,bunun yapılan ilk aşamada kanıtlandığı kaydedildi.

Yetkililerin bugün açıkladığı ilk aşama klinik deneylerinin sonuçlarına göre, 22 Kasım 2005'te başlatılan klinik deneylerin ilk aşaması kapsamında, aşı uygulanan 120 kişide herhangi bir ciddi yan etki görülmedi. Aşının denendiği deneklere yönelik yapılan denetimler sonucunda ise aşının insan vücudu için güvenli olduğu açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlanan ve öldürücü 5HN1 kuş gribi virüsüne karşı koruyucu NIBRG-14 virüsünden geliştirilen aşının klinik deneylerinin ikinci aşaması için başvuru hazırlıklarının sürmekte olduğu bildirildi.

Kuş gribi Çin'de 2003 yılından bu yana 21 kişide görülürken, bunlardan 14'ü yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious