Çin mahkemesi geri adım attı

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Çin'deki bir mahkeme, uluslararası baskıların da etkisiyle daha önce 4 yıl hapse çarptırılan bir Çinli hakkındaki kararı bozarak, davanın tekrar görülmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chen'ın davası uluslararası eleştirilere maruz kalmış ve davada insan hakları kuruluşları mahkemenin adil davranmadığı görüşünü dile getirmişti. Tepkilerden sonra Linyi şehrindeki mahkeme daha önce verilen hükmün iptal edilerek, davanın tekrar görüşülmesine karar verdi. Çin'de çok nadir görülen bu olay Chen ve ailesini çok sevindirdi. Chen'a destek verenler, Chen'ın kamu malına zarar vermediğini ve bunun sadece cezaya çarptırmak için Çin yönetimi tarafından uydurulan sahte bir bahane olduğunu, aslında problemin Çin'in tek çocuk politikasından kaynaklandığını dile getirdi.

Chen, Çin'in tek çocuk politikasını sürdürmek için bir çok insanı kürtaja veya kısırlaşmaya zorlayan yerel sağlık yetkilileriyle tartışmıştı. Chen'ın sağlık yetkililerine karşı verdiği mücadele dış basına da yansımıştı. Time dergisi Chen'ın bu mücadelesine yer vermiş ve Shangdong eyaletinde 7 bin civarında kişinin tek çocuk politikası için kısırlaştırıldığını sayfalarına taşımıştı. Bu iddiaların ardından bazı Çinli yerel yetkililer tutuklanmıştı.

1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, tek çocuk politikasını 25 yıldır sürdürüyor. Ülkede çocuk doğumunu önlemek için kürtaja zorlamak veya kısırlaştırmak illegal sayılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious