Çin malına 'Made in PRC' kamuflajı

Çin malına 'Made in PRC' kamuflajı.19787
  • Giriş : 24.02.2008 / 09:14:00

Kalitesiz ve sağlıksız malları nedeniyle dünya piyasalarında itibar kaybına uğrayan Çin, imajını düzeltmek için yeni stratejiler geliştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce 'Made in China' ibaresiyle dünya piyasalarında boy gösteren Asya kaplanı, artık ihraç ürünlerine 'Made in PRC' (People's Republic of China-Çin Halk Cumhuriyeti) damgası vuruyor. Bu değişimin altında yatan en önemli sebep ise Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de Çin menşeli bazı ürünlerin sağlık sorunlarına neden olduğu gerekçesiyle toplatılması oldu. Gıda ve ilaçta ortaya çıkan problemler geçen ağustos ayında patlak veren oyuncak skandalıyla zirveye ulaştı.

Amerikan hükümetinin Çin'de imal edilen milyonlarca oyuncağı 'sağlıksız' olduğu gerekçesiyle piyasadan toplatması Pekin hükümetinin uluslararası itibarını yerle bir etti. Devlet yöneticileri tüketicilerde oluşan önyargıyı aşabilmek için 'PRC' ibaresinin kullanılmasını istedi. PRC'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nin kısaltması olduğunu bilmeyen tüketicilerin büyük bir bölümünün bu kısaltmayı 'Porto Riko' zannetmesi ise satışların devamını sağlıyor.

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Nurettin Özdebir, yaşanan son olaylar sonrasında Çin'in bozulan imajını düzeltmenin yollarını aradığına dikkat çekti. Tüketicilerde oluşan olumsuz algıyı değiştirebilmek için 'PRC' ibaresinin kullanılmaya başlandığını dile getiren Özdebir, "İnsanlarımız PRC'yi 'güvenilir' bularak alıyor. Çin mallarına karşı firmalarımızın ve halkımızın dikkatli olması gerekiyor." dedi.

Tüketicinin Çin mallarına olan güveninin her geçen gün azaldığını vurgulayan Özdebir, son dönemde ortaya çıkan bir başka tehlikeye daha dikkat çekti. "Bazı Türk firmaları Çin'de fason olarak yaptırdıkları ürünlerdeki 'Made in PRC' yazısını kazıtıp yerine 'Türk malı' yazdırıyor." diyen Özdebir, bu malların TSE standartlarına uygunluğunun ise denetlenmediğini öne sürdü. Avrupa'da CE işareti olan ürünlerin piyasa denetim mekanizmasının düzgün çalışması nedeniyle serbest dolaştığına vurgu yapan Özdebir, "Avrupa'da standartlara uygun olmayan mallar piyasada tutunamıyor. Ancak Türkiye'de böyle bir denetim yok." açıklamasında bulundu.

Kalitesiz ve ucuz Çin malları Türkiye'deki bazı sektörleri de tehdit ediyor. Bunların başında ayakkabıcılar ve çantacılar yer alıyor. Kalitesiz Çin mallarının çantacıları perişan ettiğine dikkat çeken Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, "Gümrükler kaldırıldı, herhangi bir sınırlama olmadan Çin'den istenildiği kadar CE işaretli mal getirilebiliyor. Ucuz ve süslü çanta isteyen tüketici de Çin mallarına rağbet ediyor. Bu nedenle Çin mallarından kat be kat kaliteli olan Türk malının yüzüne bakan yok." dedi. Yabancı mal getirilmesine karşı olmadıklarını ifade eden Uzun, bu konuda tedbir alınmasını istedi. Yarı mamul adı altında gümrüksüz mallar getirildiğini belirten Uzun, "Keşke Çin malları kaliteli olsa. Çin malları yüzünden Ankara'daki 600 çanta satan esnaf kepenklerini kapatmanın eşiğine geldi. Bu şartlarda Çin malları ile rekabet edecek durumumuz yok. Hükümetten bu konuda çeşitli tedbirler almasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious