Çin Meclisi'nde dini kıyafet özgürlüğü

Çin Meclisi'nde dini kıyafet özgürlüğü  .4303
  • Giriş : 05.03.2008 / 08:41:00

Yıllık Çin Ulusal Halk Meclisi'nin olağan toplantısı dev bir katılımla gerçekleşti. Çeşitli dinlere mensup milletvekillerinin, kendi geleneksel kıyafetlerini özgürce giyebilmeleri dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'in önderi Mao Zedong tarafından 1949 yılında kurulan Çin Halk Cumhuriyeti'nin 11. dönem Çin Ulusal Halk Meclisi toplantısı, üst düzey liderler ile 3 bine yakın millet vekillerinin katılımıyla bugün başkent Pekin'de başladı.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, önceki dönem merkezi hükümet adına hükümet çalışma raporunu okudu ve yeni hükümete 2008 yılı çalışma programına ilişkin önerilerini sundu.

GELENEKSEL KIYAFETLERİYLE GELDİLER

Toplantıya askerler, sanatçılar ile toplumun diğer kesimlerinden gelen ve 56 milliyeti de temsil eden vekiller katılıyor.

Meclise girişte çok sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekerken, hemen her bölgeden Çin Komünist Partisi (ÇKP)'ne üye milletvekilini görmek mümkün. Dev basın ordusu da yılda bir kere tüm milletvekillerini bir araya getiren toplantıda röportaj almaya çalıştı.

Çin'in en yüksek yetki organı Çin Ulusal Halk Meclisi'nin bu toplantısına çeşitli dinlerin temcilileri de diğer milliyetler gibi kendi geleneksel dini kıyafetleriyle geldi. Budizm dinine inanan rahipler, Müslümanlar ile diğer din temsilcilerin kendi kimliklerini gösteren kıyafetlerini giyerek meclise katılmalarında bir sakınca görülmüyor. Bir arada barış içinde yaşama adına bir zenginlik olarak da görülen bu manzara, merkezi hükümet tarafından teşvik ediliyor.

Tüm vekiller gibi Henan eyaletinden gelen bir Budist rahip, kendi sorunlarını meclise sunarken, ülkedeki Müslümanlar da bölgelerindeki problemleri toplantıda dile getirme fırsatı buluyor. Mecliste başı açık, tesettürlü, yarı tesettürlü, takkeli Müslümanları görmek mümkün. Devletin ideolojik temellerinin 'dinsizlik' üzerine kurulduğu Çin'in gösterdiği bu yaklaşım söz konusu vekiller tarafından takdirle karşılanıyor.

ÖRTÜNENLER TEPKİ GÖRMEDİ

Toplantıda dikkat çekenlerden biri ise, başarılı çalışmalarından dolayı terfi eden ve başını beyaz bir örtüyle kapatan, ülkedeki Müslümanların çoğunlukta olduğu Ninxia (Ninşia) bölgesinden gelen Wu Haiying( Vu Hayyin).

Toplantıya bölgesindeki nüfus ve aile planlamasıyla ilgili meseleleri görüşmek için gelmiş. Yine takkesiyle ÇKP üyesi ve güneydeki Yunnan eyaletinden gelen Ma Kaixian ise Cihan Haber Ajansı'yla yaptığı söyleşide, insanların inandıkları gibi giyinmesi, bunun sorun teşkil etmemesi ve Türkiye'deki başörtüsü sorununun olmaması gerektiğini söyledi. Ma, dünya Müslümanlarının aralarında çatışmamasını da istedi.

13 gün sürecek toplantıda hükümetin çalışma raporu, plan-bütçesi ile ülkenin diğer üst kurumlarının yıllık çalışma raporları ve Çin Devlet Konseyi'nin reform planları ele alınacak. Meclisin yeni dönem toplantısında ayrıca, Başbakan da dahil olmak üzere yeni hükümette yer alacak görevliler belirlenirken, meclisin daimi komitesi başkanı ve yardımcıları, Cumhurbaşkanı ve yardımcıları ile Merkez Askeri Komisyonu Başkanı seçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious