Çin ölüm cezalarına kısıtlama getiriyor

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Dünyada idamların en çok olduğu ülkelerin başında gelen Çin, idam cezalarında kısıtlamaya gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin Yasama Meclisi, cuma günü yaptığı toplantıda ülkedeki mahkeme sisteminde bazı değişikliklere giderek eyalet mahkemelerinde verilen idam cezalarında kısıtlamaya gidilmesini öngören kanun tasarısını ele aldı. Taslak değişikliğine göre, bütün idam cezaları tekrar gözden geçirilip, Yüksek Halk Mahkemesi tarafından onaylanacak.
Söz konusu taslak 10. Ulusal Halk Kongresi'nin Daimi Komitesi'nde, 24. oturumum en başında okunacak ve 2007 yılının ilk gününden itibaren yürürlüğe girecek. 1983'ten beri idam kararlarını gözden geçirme görevine sahip olan Yüksek Halk Mahkemesi suçların üzerine gitmek için yine de son kararı eyalet mahkemelerine bırakıyordu. Çin'de eyalet mahkemelerinin idam cezası hakkında elinde hem temyiz hem de yürütme hakkının bulunması hukukun bir başarısızlığı olarak görülüyordu. Bu da Yüksek Halk Mahkemesi'nin hukuki otoritesini tekrar gözden geçirmesine neden oldu.


-İDAM DAVALARI HALKA AÇILACK VEKAMERA KAYDI YAPILACAK-

Pekin yönetimi aldığı bir kararla 1 Temmuz 2006'dan itibaren ülkedeki idam davlarının halka açmış ve bu davalara kamera kaydı uygulamasını getirmişti. Gözlemciler, idam davalarının halka açılması kararının Çin medyasında çıkan yanlış ölüm cezalarıyla sonuçlanan kararlara ve bundan dolayı da halkın arasında oluşan tartışmalara cevap niteliği taşıdığını kaydediyor.Nitekim yerel mahkemeler tarafından verilen yanlış idam kararları halkın tepkisini çekmiş ve bazı akademisyenler de bunun değiştirilmesi için çeşitli lobi faaliyetleri yapmıştı.

Çin, suçlulara yönelik en ağır infazların uygulandığı bir ülke. 1 milyar 300 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesinde suçla mücadele için, idam dâhil çok ağır cezalar getirilerek, çok sert tedbirler alınıyor. Çin'de ölüm cezaları, mahkeme kararından hemen sonra uygulanan ve karar sonrası iki yıllık gözaltından sonra uygulanan idamlar olarak ikiye ayrılıyor. Çin mahkemeleri 2004'e oranla yüzde 10 artışla geçen sene 844 bin 717 kişiyi hapishaneye gönderdi. Bunlardan 321 bin 395'i ciddi suçlardan dolayı cezalandırılırken, 131 bin 869 kişi de 5 yıldan ölüm cezasına kadar değişen cezalara çarptırıldı.

Yılda ortalama 8 bin kişinin idam edildiği Çin'de ölüm cezaları enseye kurşun sıkarak veya zehirli iğne yapılarak uygulanıyor. Ülkede her yıl kaç kişinin idam edildiği bilgisi ise bir devlet sırrı. Bazı bağımsız kaynaklar bu rakamın yılda 12 bin kişinin idam edildiği şeklinde ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious