Çin otomobili için radarlarımızı açtık

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Bayraktar Holding, Çin’den bir otomobil markasını bünyesine katmak için çalışmalar yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, halihazırda bir anlaşmaya imza atmadıklarını belirterek, "Bize sinerji kazandıracak, otomotivde ciromuzu artıracak, ancak grup imajımızla da ters düşmeyecek her türlü işe bakıyoruz. Çin markaları da bu anlamda radar ekranımızda. Gidip pazarı, markaları inceliyoruz." dedi.

Mustafa Bayraktar, otomotivde büyüme planları olduğunu dile getirdi. Çin otomobilinin Türkiye’ye gelmesi için birtakım uyum sorunları olduğunu, ancak bunlar aşıldıktan sonra ithalat yapılabileceğini ifade eden Bayraktar, “Çin markalarıyla ilgilenen birçok grup ya da girişimci var, biliyoruz. Ancak henüz bu otomobilleri Türkiye’ye getirebilecek durumda olan yok. Teknik uyum konusu henüz aşılmadı.” dedi. Grup ayrıca Çinliler tarafından satın alınan Güney Koreli dörtçeker markası Ssangyong’u tekrar Türkiye’ye getirmek için temaslarını sürdürüyor. Bayraktar, grup olarak 1997’de verimli olmadıkları tüm alanlardan çekilme kararı aldıklarını ve zaman içinde bunları adım adım uyguladıklarını kaydetti. Özellikle otomotiv ve gayrimenkulde kalmayı kararlaştırdıklarını ifade eden Bayraktar şöyle konuştu: “Biz bildiğimiz işte büyümeye karar verdik, başka iş yapmayız demek değil ama, banka, gıda gibi alanlarda büyüyemediğimizi gördük. ‘Enerjiye girer misiniz?’ diyorlar. Ben ne anlarım enerjiden, niye gireyim? Herkes bildiği alanda daha iyi büyüyebilir.” İşadamı, otomotivde 500 milyon dolarlık ciroya ulaştıklarını kaydetti. Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre, Otomotiv Grubu içinde bulunan Subaru ve Citroen markaları her yıl büyümeye devam ediyor. Citroen’de hedef, Batı Avrupa ülkelerindeki pazar payına ulaşmak. Bayraktar, “Bu da yüzde 5 pazar payı demektir. Birkaç yıl sonra Citroen’i o naktaya getireceğiz. Subaru ise küçük bir sınıfta olmasına rağmen iyi performans sergiliyor. Parlayan yıldızımız oldu. Özellikle 1,5 litrelik İmpreza’da beklentimizin iki katı talep geldi. Tribeca jipte de aynı talep var.” şeklinde konuştu.

ABD’ye ihracat yapıyoruz

Holdingin Otomotiv Grubu Başkanı Sami Nacaroğlu ise iki otomotiv markası dışında temsilcisi oldukları Japon lastik markası Yokohama’da da atılım içinde olduklarını kaydetti. Üç yıl içerisinde Türkiye lastik satışlarında ilk 5 marka arasına girmeyi planladıklarını ifade eden Nacaroğlu, şu bilgileri verdi: "3 yerli üretici var. Biz de ilk 5 içindeki iki ithal markadan (diğeri Michelin) biri olmak istiyoruz. Grup içinde yer alan İzmir’deki Ege Fren ve Ege Endüstri yan sanayi fabrikalarımız da iyi durumda. Bu iki şirketimin cirosunun yüzde 55’i ihracattan elde ediliyor. ABD’deki Daimler Chrysler fabrikasına bile ihracat yapılıyor. Şirketlerin cirosu 100 milyon doları geçiyor." Nacaroğlu, tüm yerli üreticilerle de çalışan her iki şirketin büyüme planları içinde önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious