Çin otomobilleri Türkiye'de üretilecek

Çin otomobilleri Türkiye'de üretilecek.13945
  • Giriş : 17.07.2008 / 14:49:00

Çin'in DFM grubu ile Türkiye'den MGY Otomotiv Sanayi A.Ş. arasında karşılıklı ihracatı ve yatırımı kapsayan işbirliği anlaşması imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MGY Otomotiv Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Gökhan Yeşilkaya ve DFM Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Can Şinghay'in, Çin'in Çongçing şehrinde imzaladıkları anlaşma uyarınca, taraflar Avrupa'ya ihraç edilecek otomobiller için Türkiye'de üretim üssü oluşturacak.

-İLK PARTİ ARAÇ SATIŞI 24 TEMMUZ'DA-

MGY Otomotiv Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yeşilkaya, yaptığı açıklamada, ayrıca, iki taraf arasında daha önce imzalanan distribütörlük anlaşması kapsamında, mini kamyonet ve panelvanlardan oluşan hafif ticari araçların ilk partisinin 22 Temmuz'da Türkiye'de olacağını ve 24 Temmuz'da satışa çıkacağını belirtti.

Mini kamyonetlerin 10 bin 990 YTL'den, panelvanların da 12 bin 990 YTL'den satışa sunulacağı bildirilirken, Çin'den otomobil ithal eden ikinci grup olan MGY Otomotiv Sanayi A.Ş.'nin yetkilileri, yıl sonuna kadar 3 bin hafif ticari aracı ithal etmeyi hedeflediklerini belirtti.

MGY Otomotiv A.Ş Genel Müdürü Ömer Çardak da, "Çinli grup Japonları ve Korelileri örnek alıyor. Toyoto ve Hyundai'nin Türkiye'deki yatırımları iyi bir model oldu" dedi.

Çardak, "kalite sorunu olmaması durumunda, Çin otomobillerinin Türkiye'deki pazar payının yüksek olacağı ve ikinci el araç yerine sıfır kilometre araç alabilme şansı vereceği" görüşünü dile getirdi.

Çin tarafı ise işbirliği anlaşması gereği Türkiye'den maden ve gıda ithal edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*