Çin porselenleri kanserojen madde içeriyor

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Yurt içine değişik yollardan sokulan ucuz Çin porselenlerinin kanserojen madde içermesi nedeniyle insan sağlığını tehdit ettiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Kütahya Porselen'in sürekli kendini geliştirdiğini ve artık Avrupa'nın çok sayıda ülkesinde aranan bir kalite seviyesine ulaştığını dile getiren Düver, son teknolojiyle üretim yapılan porselen fabrikalarında aylık 5 milyon parça üretim yapıldığını söyledi.

Avrupa'da son dönemde yaklaşık 300 porselen fabrikasının kapandığını aktaran Düver, Kütahya Porselen'in artık bir dünya markası olma yolunda ilerlediğini kaydetti. "Kütahya'da üretilen porselenler, Çin'de üretilen porselenlerle hem kalite, hem de insan sağlığı yönünden mukayese bile edilemez" diyen Düver, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim ürettiğimiz porselenler hem dayanıklı hem de insan sağlığı açısından sakıncası olmayan ürünlerdir. Oysa Çin'de üretilen porselenlerde kanserojen etkisi olan kurşun kadmiyum içeren boyalar kullanılıyor. Bu nedenle de Çin porselenleri insan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturuyor. Bu yönde ülkemizde mutlaka gerekli tedbirler alınmalıdır."

Toplam 58 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Düver, her geçen gün ürün çeşitliliği bakımından yelpazenin arttığı gibi, piyasada sağlanan güven ortamı nedeniyle müşteri yelpazesinin de arttığını dile getirdi. Düver, "Çin mallarının Türkiye'ye girişini polisiye tedbirlerle ya da kota koyarak önleyemezsiniz. Bu önlemler alınsa bile Çin malları, başka ülkelerin malıymış gibi ülkemize yine giriyor. Çin porselenleri de ahşap mutfak eşyası olarak gösterilerek Türkiye'ye getiriliyor. Bunun çözüm yolu, halkın sağlık ve kalite bakımından bilinçlenmesinde yatıyor" şeklinde konuştu.

En büyük ihracatı AB ülkelerine yaptıklarını vurgulayan Düver, yıllık porselen ihracatının yaklaşık 20 milyon avro olduğunu söyledi. Düver, AB ülkelerindeki bu alanda faaliyet gösteren çok sayıda şirkete, kendi markalarını basarak porselen ürettiklerini söyledi. Bunun nedenini Kütahya Porselen'in kaliteli olmasıyla ilişkilendiren Düver, "Biz AB ülkelerinde Çin'le değil, eski doğu blok ülkeleriyle rekabet içerisindeyiz. Dış pazarda söz sahibi olmak için Türk Malı imajını yıkıp, Türk markası olmak zorunluluğumuz var." ifadesini kullandı.

Halihazırda 4 yıl önceki fiyatlarla satış yaptıklarını aktaran Düver, dövizin yerinde saymasına karşılık üretim maliyetlerinin artması yüzünden diğer bazı sektörler gibi porselen sektörünün de sıkıntı içerisinde olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious