Çin Rusya'dan 'ileri teknoloji' ithal ediyor

Çin Rusya'dan 'ileri teknoloji' ithal ediyor.4303
  • Giriş : 27.01.2008 / 10:43:00

Son yıllarda tarihi sorunları bir tarafa bırakarak ilişkilerini ortak çıkar doğrultusunda geliştiren Çin ve Rusya, yüksek teknoloji alanında işbirliğini ilerletiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkent Pekin'de cumartesi yapılan anlaşma kapsamında, Çin Rusya'dan 156 yüksek teknoloji materyali ve teçhizat ithal edecek.

Teçhizatların 63'ünün enerji tasarrufu teknolojileri ve süper iletken malzemelerini, 53'ünün de medikal ve hastalar tarafından haricen kullanılan mikro-elektronik veya mekanik teçhizatını kapsadığı kaydedildi.

Asya'nın iki devi arasındaki işbirliğinin, kuvvetlendirilmiş plastik gibi 17 yeni materyal ile atık su arıtma gibi çevreyi koruma ve tarım teknolojilerini içeren 23 ürünü kapsadığı da ifade edildi. Çin-Rusya ticaret forumunda imzalanan bu projenin iki ülke arasındaki ticareti arttıracağı söyleniyor.

Terör, ayrımcılık ve aşırıcılığa karşı Şanghay İşbirliği Örgütü'nü kuran iki ülke, son yıllarda enerji alanındaki işbirliğini de arttırdı. İkili ticaret 2007'de yüzde 44 artarak, 48 milyar dolar olurken, Çin'in bu pastadaki payı 7 milyar dolardan 8 milyar dolara çıktı. Karşılıklı ticaretin 2010 yılına kadar 60 milyar dolardan 80 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Rusya'dan silah alan Çin, bu ülkeye 2020 yılına kadar 12 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Artan ticari ve askeri ilişkiler nedeniyle iki ülke Çarlık dönemine uzanan ve 1969'da çatışmaya dönüşen sınır sorunlarını rafa kaldırmış bulunuyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious