Çin savaş uçağında da tarihe geçti

Çin savaş uçağında da tarihe geçti.8116
  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Bilim ve teknoloji alanında elde ettiği ilerlemelerle adından her geçen gün söz ettiren Çin, savaş uçağı motoru üreterek, dünyada savaş uçağı motoru üreten 5. ülke oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu yılın Mart ayında söz konusu motor yapımı çalışmaları bitmişti ancak bu haber resmen doğrulanmamıştı. Geçtiğimiz günlerde resmi kanallar uçak motoru yapıldığı haberini doğruladı ve Çin Havacılık Dairesi'nin onlarca yıllık özverili çalışmalarından sonra Çin, dünyada ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa'dan sonra uçak motoru üretebilen beşinci ülke olarak tarihe geçti.

ABD'nin ve Avrupa Birliği'nin, 1989 yılındaki demokrasi ayaklanmasını kanlı bir şekilde bastırdıktan sonra silah ambargosuyla uzun süredir sıkıntılı günler geçiren Çin Halk Kurtuluş Ordusu, sadece fahiş fiyatlar vererek, motor satan Rusya ile yetinmiş ve uçak motoru gibi önemli bir teknolojik alanda dünyanın gelişmiş ülkelerinden geri kalmıştı. Haberde ayrıca Çin yapımı uçak motorunun Rus yapımı AL-31F motorundan çok daha iyi olduğu ve testlerin başarıyla tamamlandığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious