Çin Seddi'nde çökme tehlikesi

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Çin'i düşman saldırılarından korumak için yapılan Çin Seddi yüzlerce yılın ardından çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre uzaydan görülebilen tek insan yapısı olan Çin Seddi bakımsızlık nedeniyle çöküyor. Toplam uzunluğu yaklaşık 10 bin kilometre olan Çin Seddi'nin bir çok bölgesinde, yeterince fon ayrılmaması ve yoğun turistik gezilerin yapılması nedeniyle tahribat oluştuğu belirlendi.

Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve zaman zaman akrobasi gösterileri, partiler gibi sıradışı etkinliklere de sahne olan seddin gereken özen gösterilmediğinden ve bakımı ihmal edildiğinden, ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

Çin Seddi'nin duvarlarının büyük bölümünün onarımdan geçmesi gerektiği ve bunun yapılması için de yeterli fon ayrılmadığı kaydedildi.

KÖYLÜLER SEDDİ SÖKÜP EV YAPIYOR

Üstelik seddin geçtiği, nispeten ıssız yerlerdeki çiftçilerin de sık sık duvardan taş çalıp ev inşaatında kullandıkları belirtildi.

Çin hükümetinin ise, bir süre önce çeşitli koruma önlemleri içeren yasal düzenlemeler yayınlamasına ve oluşan zarara karşın, karlı turizm sektörünü sınırlama konusunda isteksiz davrandıkları kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious