Çin Seddi'nde muhteşem 19 Mayıs kutlaması

  • Giriş : 21.05.2006 / 00:00:00

Çin'deki Türkler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı muhteşem bir etkinlikle Çin Seddi'nde kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin organize etiği ve Çin Seddi Derneği'nin de katkıları olduğu kutlama renkli görüntülere sahne oldu.

İlk önce sedde tırmanma yarışı düzenlendi. Ardından Kültür ve Tanıtma Müşaviri Mehmet Ölçel, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Çinli dernek yetkilileri de kültürlerin bu vesile ile buluşmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sonrasında 1 dakikalık saygı duruşunun ardından istiklal marşı toplu olarak okundu. Çinlilerin de Türk bayraklarıyla eşlik ettiği etkinliğe sazlı yapılan dinleti damgasını vurdu.

19 Mayıs'ı kutlayan Türkler çeşitli oyunlar düzenledi ve gitar eşliğinde çarkılar söyledi. Kutlamalara Büyükelçilik müsteşarı Nesrin Bayazıt ile Pekin'deki Türk öğrenci ve işadamlarının yanı sıra Çinli gençler de katıldı. Kutlamalara yerel basın da büyük ilgi gösterdi.


ÇİN, KORE VE JAPON GÜZELLER ÇİN SEDDİ'NDEKİ Ankara HAVASINA DAYANAMAYIP DANS ETTİ


Gitar müziğinin ardından sazlı müziğe geçildiği ve Ankara havası olan fidayda ve misget oyunlarının çaldığı anda Türkler yerinde duramayıp dans etmeye başladı. Kimisi müziğin etkisiyle kendinden geçerken, tam o esnada güzellik yarışmasına katılan ve Çin Seddi'nde çekimlere gelen Kore, Japon ve Çinli güzeller, dayanamayıp Türklere danslarıyla eşlik etti. Türk danslarına büyük ilgi gösteren güzeller, Türklerle beraber bir süre dans ettikten sonra çekimlere geçti.

Çeşitli eğlene programlarıyla süslenen kutlamalar duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Kuzey Kore'de uluslararası bir örgütte çalışan ve Kuzey Kore'de yaşan tek Türk çiftten Murat Şahin, 19 Mayıs'ı Çin'deki Türklerle Çin Seddi'nde kutlamanın kendilerine büyük mutluluk verdiğini dile getirdi. Çin Seddi'ndeki duygularını oradaki arkadaşlarıyla paylaşacaklarını belirten Şahin, Çin Seddi'nden Kuzey Kore'ye barış dileklerini götüreceklerini belirtti.

Pekin'de yaşayan Türk işadamı Alptekin Aydın ise, muhafaza etmek istedikleri milli, dini duyguları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini bir araya gelerek kutlamak için Çin Seddi'nde olduklarını ifade etti. Aydın, ''Atatürk'ü ve bayramı burada dostlarımız ile kutluyor olmak bize büyük sevinç veriyor.'' dedi. İlerlemiş yaşına rağmen bayramı Çin Seddi'ne tırmanarak kutlayanlardan Esma Genez, '' Bu çok farklı bir duygu. Çok duygulandım. Memleket dışında istiklal marşımızın okunması beni son derece duygulandırdı. '' dedi.

Kutlamalara sazı ile katkıda bulunan ve Pekin'de mastır yapan öğrencilerden Murat Akçay, Türk Büyükelçiliği'nin yaptığı organizasyonla bir araya gelebildiklerini ve bir arada bayramı kutlamadan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Akçay,

"Çin Seddi'ne karşı duygularım olmadı ancak dağları görünce dağları aşan parçaları okuyunca hasretlikten dolayı çok duygulandım.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious