Çin seddine rakip Çin ejderi

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Çin'in Henan vilayetindeki Şinzeng kentinde inşa edilmekte olan 20 kilometre uzunluğundaki ejderha projesi, halkın tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Projeyi yürütenler çelik ve betondan yapılmakta olan ejderhanın Çin seddine rakip olacağını ve tarihi Şinzeng kentinde turizmi canlandıracağını savundu.

Yapılan bir kamuoyu araştırması ise halkın projeye sert şekilde karşı çıktığını gösterdi.

Araştırmaya katılan yaklaşık 50 bin kişinin yüzde 92'si, projeyi, 'çevreye büyük zarar ve para kaybı' olarak nitelendirdi.

Henan Business News adlı yayın organının haberine göre, çelik ve betondan yapılan dev ejderha projesinin 800 metreden fazla bölümünde inşaat çalışmaları tamamlandı.

Yaklaşık 700 milyon YTL'ye mal olacak

Şinzeng kentinin dışında, Çin'in ilk imparatorunun ikametgahı olduğuna inanılan Şizu Dağı'nın sırtı boyunca inşa edilen dev ejderha projesi tamamlandığında yaklaşık 700 milyon YTL'ye mal olacak.

İnşaatı yapan Zulong şirketinin başkanı Li Şiong, ejderha bittiğinde milyonlarca yeşim taşı ve altın kaplı bronzla süsleneceğini belirtti.

Şiong, projeye tüm dünyadan Çinlilerin katkıda bulunacaklarını umduğunu da söyledi.

Ejderhanın içinde trenler ve kulüpler açılacağını, bir kültürel ve eğlence mekanı olarak kullanılacağını söyleyen Li, "Saldırılardan korkmuyorum, atalarımız seddi inşa etti ve ben de şimdi Büyük Ejderha'yı inşa ediyorum, başaracağım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious