Çin Seddi'nin daha uzun olduğu açıklandı

Çin Seddi'nin daha uzun olduğu açıklandı.18982
  • Giriş : 19.04.2009 / 21:24:00

Dünyanın yedi harikası arasında gösterilen ve uzaydan çıplak gözle de görülen Çin Seddi'nin uzunluğunun sanılandan daha uzun olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin devlet medyasının haberine göre, Çin Kültürel Miraslar İdaresi ile Devlet Haritacılık Bürosu iki yıl süren ortak araştırmasını açıkladı. Buna göre 1368-1644 yılları arasında hüküm süren Ming hanedanı döneminde seddin uzunluğu tahmin edilen 6 bin 300 kilometreden 2 bin 551,8 kilometre daha uzun olduğu anlaşıldı.

Ancak seddin uzunluğu konusunda hala ortak bir kanıya varılmış değil. Yapımına M.Ö 259-210 yılları arasında yaşayan ve Çin'i birleştirerek yeni bir imparatorluk kuran Qin Shihuang (yada Shi Huang Di) döneminde başlanan Çin Seddi, Qin'den sonra gelen hanedanlıklar tarafından yapımına devam edildi. Eğer farklı hanedanlıklar tarafından yapılan duvarların hepsi hesaplandığında seddin uzunluğu 50 bin kilometreyi geçiyor.

Ancak son araştırma Ming Hanedanı döneminde Çin Seddi'nin kuzeydoğudaki Liaoning eyaletinin Hushan bölgesinden başladığı ve kuzeybatıdaki Gansu eyaletinin Jiayu geçidine kadar uzandığını ortaya çıkardı. Haberde, araştırmada son teknolojilerin kullanıldığı belirtilirken, seddin Qin ve Han hanedanları dönemlerinin araştırıldığı çalışmaların 2010 yılına kadar devam edeceği kaydedildi. Bu araştırmaların sonucunda ise seddin yeni uzunluğunun ne olacağı merakla bekleniyor.

1987 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Mirasları listesine alınan Çin Seddi, ülkenin kuzeyindeki 10 eyalet, şehir ve özerk bölgeden geçiyor. Çin Seddi'nin Pekin'deki bölümleri, dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği mekânların başında geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*