Çin Seddi'nin net uzunluğu havadan ölçülecek

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Çinli bilim adamları Çin Seddi'nin kesin uzunluğunu belirlemek için havadan ölçüm yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çinli yetkililer, ülkenin simgesi ve uzaydan görülebilen tek insan yapıtı olan Çin Seddi'nin kesin uzunluğunun bilinmediğini, bunun nedeninin ise modern tekniklerle henüz ölçülmemesi olduğunu ifade etti.

Yerli ve yabancı binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Çin Seddi ilk olarak Çin (Qin) Hanedanlığı (M.Ö. 221-206) sırasında kuzeyden gelen halkların püskürtülmesi için inşa edildi ve diğer hanedanlıklar tarafından geliştirildi. Duvarın ana inşası Ming Hanedanlığı (1368-1644) sırasında yapıldı. Duvarın bazı bölümleri Komünist Parti'nin 1949 yılında iktidara gelişine kadar restore edildi.

BM'nin Eğitsel, Bilimsel ve Kültürel Örgütü tarafından 1987 yılında dünya kültürel mirası ilan edilen Çin Seddi, Pekin'in doğusundan, kuzeybatıdaki Gansu bölgesine kadar uzanıyor. Duvarın uzunluğu konusundaki tahminler 2 bin 900 kilometreyle bu rakamın iki katı arasında değişiyor.

Çin Seddi'nin yüksekliği 7 ile 10 metre arasında değişirken, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Üzerinde atlar ve arabaların gidebildiği sedde 200 metrede bir gözetleme kulesi ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanırken, seddin bazı yerleri kademeli savunmaya imkan verecek şekilde bir kaç sıra halinde yapılmıştır.

Çin Seddi, aynı zamanda en uzun sürede yapılan ve en çok insan çalıştırılan insan yapıtıdır. M.S.555'te Pekin ile Datong arasındaki 500 kilometrelik duvarın yapımında 1 milyon 800 bin kişi çalıştırılmıştır. Badaling dağının üzerinden geçen seddin sadece 200 metrelik kısmını yapmak için bile binlerce kişi çalıştırılmış ve bu kişilerin isimleri de bir taşa yazılmıştır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious