Çin seyir uydusu fırlattı

Çin seyir uydusu fırlattı.5579
  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Çin, uzaya bir seyir uydusu gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkenin "Pusula" adı verilen denizcilik sisteminin bir parçası olan uydu 2008 yılından itibaren Çin'deki ve komşu ülkelerdeki müşterilerine hizmet verecek.

Yeni Çin Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, söz konusu uydu ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden yerel saatle 04.11'de (TSİ 23.11) Uzun Yürüyüş 3-A tipi roketle uzaya gönderildi ve yörüngesine yerleştirildi. Bu aynı zamanda Uzun Yürüyüş tipi roketlerle yapılan 97. fırlatma işlemi oldu.

"Pusula" adlı denizcilik sistemi Çin'in ekonomik gelişmesine paralel olarak ulaşım, meteoroloji, petrol arama, orman yangınlarını izleme, doğal felaket tahmini, telekomünikasyon ve kamu güvenliği gibi alanlarda seyir ve konumlandırma hizmetleri sağlayacak. Söz konusu sistem 35 kadar uydu ile beş coğrafi istasyon yörüngeli uydu ve beş orta yörünge uydusundan oluşuyor.

Çin, "Pusula" sisteminin ABD'nin GPS, Rusya'nın GLONASS ve AB'nin GALILEO sistemleri ile ortak çalışması yönünde çaba harcıyor.

Çin, Uzay Programı'nın üçüncü insanlı uzay aracı olan Şencou-7'yi 2008'de uzaya göndermeyi planlıyor. Pekin, Ekim 2003'de uzaya insanlı araç göndererek, bu konuda ABD ve Sovyetler Birliği'nden sonra üçüncü ülke olmuşu. Ekim 2005'de Şencou-6 adlı uzay aracı ile iki Çinli taykonot uzay yolculuğu yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious