Çin tayfunla boğuşuyor

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Çin, son 50 yılın en büyük tayfunu olan Saomai'den dolayı 1 buçuk milyon kişiyi tahliye ederken, şu ana kadar en az 83 kişi öldü, 23 kişi de kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua'nın bildirdiğine göre tayfunun vurduğu Cician'ın en büyük şehri olan Vıncou'da 81 kişi öldü, 11 kişi de kayboldu. Fucien'de ise 2 kişi ölürken, 12 kişiden haber alınamadığı ifade edildi.

Vıncou şehri yetkilileri, tayfundan dolayı şiddetli sellerin oluştuğu, binlerce evin yıkıldığı ve 210 bin kişinin içme suyu sıkıntısı çektiğini söyledi. Şehirdeki havaalanının tayfundan dolayı bugün servis dışı kalacağı belirtildi. Dün gece Cıcian'da metrekareye 50 milimetre yağışın düştüğü kaydedildi.

Adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Saomai'nin Ağustos 2004'te Cıcian eyaletinde 164 kişinin ölümüne neden olan Rananim tayfunundan daha şiddetli olduğu uyarısında bulunuldu. Yerel medyanın haberlerinde Saomai'nin ülkenin Cıcian eyaletine inen ve Ağustos 1956'da 3 bin kişinin ölümüne neden olan tayfundan bu yana Çin'i vuran en büyük ve şiddetli tayfun olduğu belirtiliyor.

-MİLYONLARCA KİŞİ TEHLİKEDE-

Tayfunun beraberinde getirdiği şiddetli rüzgar, aşırı yağmur ve su kabarmasından dolayı bölgede hayatın felç olduğu ve Cıcian eyaletindeki 1 milyon kişinin, Fucien'de ise 569 bin kişinin tahliye edildiği belirtildi. Yerli ve yabancı yatırımların üretim merkezi konumundaki yerlerden biri olan Vıncou şehrindeki okulların, havaalanının ve stadyumların tayfundan dolayı kapandığı ve yetkililerin tayfunla mücadele için tüm fabrikalar, alışveriş yerleri ve ofislerdeki tüm faaliyetleri durdurma emri verdiği kaydedildi. Bu arada başkent Pekin'den Fucien ve Cıcian'a gidecek 160 seferin gecikmeli olarak gerçekleştirildiği ve 19 seferin de iptal edildiği bildirildi.

Devlet medyasında çıkan haberlerde Çin'de temmuz ayında oluşan doğal afetlerde yaklaşık bin kişinin öldüğü, 310 kişinin kaybolduğu ve oluşan ekonomik zararın ise yaklaşık 9 milyar dolar olduğu ifade edilmişti.

Çin'de resmi rakamlara göre, Mayıs ile Temmuz ayları arasında hava şartlarına bağlı olarak oluşan olaylarda 1300 kişi ölmüş, 306 kişi de kaybolmuştu. Prapiroon adındaki 8.tayfun, geçen hafta Çin'de 80 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious