Çin-Tayvan arasında 60 yıl sonra yapılan ilk görüşme

Çin-Tayvan arasında 60 yıl sonra yapılan ilk görüşme.4303
  • Giriş : 12.04.2008 / 14:33:00

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Tayvan "Cumhurbaşkanı Yardımcılığı" görevine seçilen Vincent Siew ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'in güneyindeki Baoa kasabasında gerçekleşen bu buluşmayla, son 60 yılda ilk kez bir Çin devlet başkanı üst düzeydeki bir Tayvanlı yetkiliyle bir araya gelmiş oldu.

Tayvan'da kısa süre önce yapılan seçimlerde "Cumhurbaşkanlığı" görevine seçilen Ma Ying ile yardımcısı Siew, Çin'in kıta kesimiyle ekonomik ilişkileri geliştirecek bir platform oluşturarak, iki taraf arasında uzun süredir devam eden siyasi çıkmazı aşmak istiyor.

Tayvan'ı bir eyaleti olarak gören Pekin yönetimi, iki taraf arasında birleşmenin kendi liderliğinde gerçeklemesinde ısrar ediyor. Pekin yönetimiyle bir barış anlaşması imzalamak isteyen Ma Ying ise "Cumhurbaşkanlığı" döneminde birleşme konusunu görüşmeyeceğini açıkladı.

-HU, TİBET KONUSUNDA KONUŞTU-

Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao, Boao Asya Forumunda yaptığı konuşmada, Tibet'in sürgündeki lideri Dalay Lama'yı eleştirdi.

Avrupa Parlamentosunun, Pekin yönetiminin Dalay Lama ile görüşmeye başlamaması durumunda Pekin Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninin boykot edilmesi yönünde çağrı yapmasından bir gün sonra konuşan Hu, Dalay Lama ile aralarındaki çelişkinin etnik veya dini olmadığını, insan hakları konusuyla da ilişkisi bulunmadığını söyledi.

Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre Çin lideri, Dalay Lama ile aralarındaki sorunun tamamen ulusal birliği koruma veya ana vatanı bölme sorunu olduğunu ileri sürdü.

Böylece, 14 Marttan bu yana dünya gündeminde önemli yer tutan Tibet'teki krizle ilgili olarak Çin'in en üst yetkilisi ilk kez açıklama yapmış oldu.

Bu arada, Çin makamları, Tibet'in bağımsızlığını amaçlayan gruplara, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan bölgesinde bağımsız "Doğu Türkistan" kurmak için çalışan grupların da katıldığını belirtti.

Hu, ülkesini ziyaret eden Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ile görüşürken, Çin'in Dalay Lama ile görüşme kapısını açık tuttuğunu, ancak bunun ön koşulunun Dalay Lama'nın "ülkeyi bölme, şiddeti kışkırtma ve Pekin Olimpiyatlarını baltalama" girişimlerinden vazgeçmesi olduğunu yineledi.

Daha önce Tibet'te 14 Martta başlayan olayları yönlendirdiği iddialarını reddeden Dalay Lama, Cuma günü Amerikan NBC televizyonuna verdiği demeçte, Pekin Olimpiyat Oyunlarının boykot edilmesini istemediğini belirtti.

ABD ziyaretini sürdüren Dalay Lama, kendilerine karşı olmadığı ve bölünmeyi istemediği şeklinde Pekin yönetimine de mesaj yolladı.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ciang Yü, Avrupa Parlamentosunun boykot çağrısını "Çin'in içişlerine kaba bir müdahale" olarak nitelerken, bu çağrının "Çin halkının duygularını incittiğini"" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious