Çin tehdit değil

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Çin'de remsi temaslarda bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Peter Pace, Çin'in büyük bir orduya sahip olmasına karşın, tehdit oluşturmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pekin'de düzenlenen basın toplantısında Pace, Çin'in ABD'ye savaş açma niyetinde olmadığını, dolayısıyla tehdit oluşturmadığını ifade etti. Çinli askeri liderlerle yaptığı görüşmelerin "olumlu, açık ve içten" olduğunu belirten Pace, ziyaretinin iki Ordu ve harp okulları arasındaki işbirliğini yoğunlaştırmayı amaçladığını dile getirdi.
Çin Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing de, Pace ile görüşmesinde ABD'den taahhütlerine sadık kalarak, Tayvan'ın bağımsızlığını amaçlayan bölücü faaliyetlerin zararını net bir şekilde anlamasını ve Taipei yönetimine silah satışını durdurmasını istedi. Li, konuşmasında Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrar ile Çin-ABD ilişkilerini koruyarak Tayvan'ın bağımsızlığını amaçlayan bölücü güçlere herhangi bir yanlış sinyal vermemesini beklediklerini yineledi. Çin'in baş ağrısı konumundaki ayrılıkçı Tayvan'a ABD'nin 218 havadan havaya orta menzilli AMRAAM füzesi ile 235 Maverick füzesi satmayı planlaması Pekin'in tepkisini çekmişti.
ABD ve Çin askeri gemileri son olarak Pakistan'ın ev sahipliğini yaptığı terörizmle mücadele ortak tatbikatına katılmıştı. Çin bu aybaşında, savunma harcamasını yıllık yüzde 17,8'lik artışla yaklaşık 45 milyar dolar olacağını açıklamış ve bu durum başta Çin'i şeffaf olmaya çağıran iki askeri müttefik ABD ve Japonya'nın tepkisini çekmişti. Çin geçen Ocak ayında kendine ait bir meteoroloji uydusunu başarılı bir füze denemesiyle vurmuş ve bu olay yine ABD tarafından sorgulanmıştı.
Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanı Liang Guanglie'nin davetli üzerine dün Çin'e gelerek dört gün süren resmî Çin ziyaretine başlayan Pace, dün Çin Merkezî Askerî Komisyonu Başkan Yardımcısı Guo Boxiong ve Savunma Bakanı Cao Gangchuan'la ayrı ayrı görüşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious