Çin 'tercüman' cep telefonu üretti

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasındaki Çin, geliştirdiği yeni bir telefonla yabancıların ülkedeki dil sorununa çözüm buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkeye gelen yabancıların sayısındaki artışı dikkate alan Pekin yönetimi, yabancıların daha rahat iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla söz konusu telefonların başkentteki 94 büyük otelde ve yabancıların kaldığı apartmanlarda kiralanabileceğini duyurdu.

Bir dilden başka bir dile otomatik olarak tercüme yapabilen "akıllı cep telefonu"nun en büyük özelliği; yabancıların taksi çağırma, gezi ve yemek siparişi sırasında karşılaştığı dil sorununu çözebilecek olması.

Çin radyosunun haberine göre söz konusu telefon turistik yerler, lokantalar, konaklama ve ulaşım hakkında bilgiler vermenin yanı sıra acil yardım ve şikayetler için gerekli numaraları da içeriyor. Akıllı telefonun kaç dilde tercüme kolaylığı sağlayacağı ise belirtilmedi.

Geçen yıl sadece ABD'den 1,5 milyon turist çeken ve 2008 olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Çin, yabancılar için her türlü kolaylığı düşünüyor. Söz konusu uygulamanın Pekin'e gelen ve dünyanın en zor dili olan Çinceyi konuşamamaktan dolayı problem yaşayan yabancıların sorununu ortadan kaldıracağı belirtiliyor.

Dünya Turizm Örgütü'nün yaptığı araştırmaya göre, 2004'te en çok turisti 75 milyonla Fransa çekerken, bunu 53 milyon turistle İspanya, 46 milyon turistle ABD izlemişti. 41 milyon turistin ziyaret ettiği Çin ise 37 milyon turist çeken İtalya'yı geride bırakarak dördüncülüğe oturmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious