Çin ve ABD arasında insan hakları gerilimi

Çin ve ABD arasında insan hakları gerilimi.15479
  • Giriş : 12.03.2008 / 13:12:00

Pekin yönetimi, Washington'un Çin hakkında ileri sürdüğü "Otoriter insan hakları suiistimalcisi'' ifadesine büyük tepki gösterdi. Çin, ABD'yi soğuk savaş mantalitesine sahip olmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın dün yayımladığı "2007 Çin İnsan Hakları Raporu"nda yer alan Çin'deki insan hakları ihlalleri iddialarını kabul etmediklerini belirten Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, ikili ticaret ilişkilerinin Washington'un gördüğü gibi tek taraflı olmadığını ifade etti.

Pekin'de devam eden Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı çerçevesinde düzenlenen yıllık olağan basın toplantısında, çok sayıda yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevaplayan Yang, ABD ile insan hakları konusundaki diyalogu eşitlik ve karşılıklı yarar ilkesinde sürdürmek ve bu ülkeden ithalatı arttırmak istediklerini belirtti.

Yang, "Bununla beraber biz soğuk savaş mantalitesine bağlı olarak çifte standarda, meydan okumaya ve Çin'in iç işlerine karışmaya neden olan söz konusu görüşlere şiddetli karşıyız" diye konuştu.

ABD'nin raporunda Çin'in ifade özgürlüğünü sınırladığı, interneti sansürlediği, suçlulara işkence yaptığı, Ağustos'ta yapılacak olimpiyatlarla ilgili alanlardaki halkı kuvvet kullanarak yerinden ettiği ifadeleri yer almıştı.

Pekin yönetimi her yıl olduğu gibi bu yıl da kendisine yönelik insan hakları eleştirilerine cevap olarak yarın "2007 ABD İnsan Hakları Raporu" yayımlayacak. Çin Devlet Konseyi tarafından yayımlanacak rapor bugüne kadar üst üste 9. kez yayımlanmıştı.

-İKİLİ TİCARET-

Tüm bu sorunlara rağmen ikili ilişkilerin iyi olduğunu anlatan Yang, ABD'nin Çin'e ihraç ettiği yüksek teknoloji ürünlerine kısıtlama getirmesinin ikili ticarette engeller oluşturduğunu hatırlattı. Yang, Çin'in ABD'nin ihracatı için büyüyen bir pazar olduğunu söyledi.

ABD'nin Çin'in ihracatından doğrudan yarar sağladığını kaydeden Yang, ABD'ye ihraç edilen Çin ürünlerinin yüzde 60'ının, yabancı yada yabancılarla yapılan ortak girişim şirketleri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı Washington'un Pekin ile olan ticaret açığının 2007'de yüzde 10.2 arttığı ve 256.3 milyar dolarla tüm zamanların en yükseği olduğunu açıklamıştı.

-PEKİN, OLİMPİYATLARDA DÜNYA REKORU KIRILMASI İÇİN BİR ŞANS-

Bakan Yang, Pekin'deki hava kirliliğiyle ilgili iddialarla ilgili olarak bazı yabancı sporcuların eleştirilerini de reddederek, "Pekin'e gelen çok sayıdaki sporcu memnun ve hava kalitesi, çevre ve tesisler konusunda tam güveni oluyor" diye konuştu.

Bir çok sporcunun daha önce Pekin'de rekor kırdığını dile getiren Yang, sporcuların Pekin'deki hava kalitesinden endişe duymamaları gerektiğini vurguladı.

"Eğer yabancı sporcular dünyanın değişik yerlerinde dünya rekoru kıramıyorsa, daha şanslı olacakları Pekin'e gelebilirler ve burada dünya rekorunu kırabilirler. İnanıyorum ki Pekin'deki hava giderek daha iyi olacak'' diyen Bakan Yang, sera gazı boşaltımı ve iklim değişimi konularında Çin'e yöneltilen suçlamaların ''haksız olduğunu ve bilimsel olmadığını'' ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious