Çin ve ABD liderleri Tibet ile Tayvan'ı konuştu

Çin ve ABD liderleri Tibet ile Tayvan'ı konuştu.15335
  • Giriş : 27.03.2008 / 08:35:00

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ve ABD Başkanı George Bush'un telefonda Tibet ve Tayvan'daki son gelişmeleri ele aldıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin Dışişleri Bakanlığı, dün akşam yapılan görüşmede Hu Jintao'nun kısa süre önce Tibet Özerk Bölgesinin başkenti Lasa'da meydana gelen olayların "Dalay Lama'nın söylediği gibi barışçı bir gösteri veya şiddet içermeyen bir faaliyet değil, ciddi bir şiddet olayı olduğunu Bush'a anlattığını kaydetti.

Çin liderinin, "insan haklarını ihlal eden, asayişi bozan, halkın can ve mal güvenliğine zarar veren bu gibi ciddi suçlara hiçbir sorumlu hükümetin göz yumamayacağını" belirttiği de ifade edildi.

Hu Jintao, Dalay Lama ve taraftarlarının Tibet'in bağımsızlığı iddiasından gerçekten vazgeçmesi, vatanı bölmeyi amaçlayan faaliyetleri, özellikle de Tibet ve civarındaki bölgelerde şiddet olaylarını kışkırtmayı ve Pekin Olimpiyat Oyunları'nı boykot etme eylemlerini durdurması, Tibet ve Tayvan'ın Çin toprağının ayrılmaz parçaları olduğunu kabul etmesi durumunda, Çin hükümetinin Dalay Lama'yla görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious