Çin ve İran ekonomik işbirliğine gidiyor

Çin ve İran ekonomik işbirliğine gidiyor.9640
  • Giriş : 17.06.2009 / 16:47:00

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao dün Rusya'nın Yekaterinburg kentinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'la görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şinhua ajansının haberine göre, dünyada karmaşık ve derin değişimler yaşandığına işaret eden Hu Cintao, iki tarafın işbirliğini daha da yoğunlaştırması gerektiğini söyledi.

İki ülke arasında üst düzey temasların sürdürülerek karşılıklı anlayışın ve ortak görüşlerin artırılması ile başta enerji olmak üzere ekonomik ve ticari işbirliğinin ilerletilmesinin gereğine vurgu yapan Hu, küresel finans kriziyle mücadele konusunda iletişimin sürdürülerek gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarının korunmasını ve kültürel temasların genişletilerek iki ülke arasındaki derin ve köklü dostluğun geliştirilmesini istedi.

Çin'le ilişkilerinin gelişmesinin her iki ülkeye yarar sağlayacağı gibi bölgenin ve dünyanın da yararına olacağını belirten Ahmedinejad, ekonomik ve ticari işbirliğine uzun vadeli ve stratejik bir bakış açısıyla yaklaşılması, varılan fikir birliğinin hayata geçirilmesi, iletişimin yoğunlaştırılması ve sorunların fırsatlara dönüştürülerek ekonomik ve ticari işbirliği düzeyinin yükseltilmesi yönündeki beklentilerini dile getirdi.

Görüşmede her iki tarafı da ilgilendirilen uluslararası konuların da ele alındığı bildirildi.

Hu Cintao, Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Konseyi 9. Toplantısı ile BRIC Ülkeleri Zirvesi'ne katıldıktan sonra Moskova'ya giderek resmi Rusya ziyaretine başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*