Çin ve Rusya'dan ortak tatbikat kararı

Çin ve Rusya'dan ortak tatbikat kararı.18385
  • Giriş : 09.07.2009 / 15:07:00

Çin Savunma Bakanlığı, Çin ile Rusya'nın 22-26 Temmuz günleri arasında "Barış Misyonu-2009" adıyla terörle mücadele ortak askeri tatbikatı yapacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şinhua ajansının haberinde, iki ülke savunma bakanlıklarınca ortaklaşa planlanan tatbikata kara ve hava kuvvetlerinden yaklaşık 1300'er askerin katılacağı belirtildi.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü, Çin ve Rusya'nın teröre karşı ortaklaşa mücadele etme kararlılıklarını ve güçlerini ortaya koymayı amaçlayan tatbikatın herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığının altı çizdi.

Sözcü, tatbikatın "üç kötü güç" olarak adlandırılan terörizm, bölücülük ve aşırı uçların caydırılması ve bölge güvenliği ile istikrarının korunması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Tatbikatta, iki ülke silahlı kuvvetlerinin çok yönlü güvenlik tehditlerinin önüne geçme kabiliyetinin artırılması amaçlanıyor.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) çatısı altında yürütülecek tatbikatı, örgütün diğer 4 üyesinden üst düzey askeri heyetler ile ŞİÖ Genel Sekreteri ve Bölgesel Terörle Mücadele Başkanının da izleyeceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*