Çin yaşlandı, cinsiyet dengesizliği arttı

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de yaşlıların sayısı ile cinsiyet dengesizliğinin artışı alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaşlanma ve cinsiyet oranındaki dengesizlik Çinli yetkilileri harekete geçirdi. Hükümet bir dizi önlemler alma yoluna gidiyor. Çin Devlet Nüfus ve Aile Planlaması Komitesi Başkanı Zhang Weiqing, bugün Pekin'de yaptığı konuşmada aile planlama politikasıyla ilgili konuşurken, bunun cinsiyet oranındaki dengesizliğe yol açan esas neden olmadığını söyledi. Zhang, bunun nedenlerini şöyle açıkladı: ''Çin'de yeni doğan nüfusun cinsiyet oranındaki dengesizliğin arkasında, erkek çocuğa daha çok değer veren birkaç bin yıllık geleneksel düşünce, kırsal bölgelerdeki üretim gücünün gelişmemesi, sosyal güvenlik sisteminin olgunlaşmaması, bebeğin cinsiyetini tespit eden cihazların kötüye kullanılması gibi birçok neden yatmaktadır.'' Zhang, konuşmasında Çin'de katı bir şekilde uygulanan aile planlama politikasının, söz konusu dengesizlik ile bir ölçüde bağlantılı olduğunu, ancak dengesizliğe yol açan başlıca neden olmadığını vurguladı.

Zhang ayrıca cinsiyet oranındaki dengesizliği ortadan kaldırmak için birçok önlem aldıklarını ve bu sorunu 10 ile 15 yıl içinde çözeceklerini savundu. 1970'lerde uygulanan tek çocuk politikasıyla da Zhang, nüfusun 400 milyon artışını engellediklerini ileri sürdü. Zhang, ulusal nüfus planlamasının 'tek çocuk politikası' olarak algılanmasının da yanlış olduğunu dile getirdi. Zhang, cinsiyet dengesizliğinin Tayvan, Pakistan ve Güney Kore'de de olduğuna işaret ederek, buralarda Çin gibi sert nüfus kontrolü bulunmadığına dikkat çekti. Zhang, cinsiyet dengesizliğini azaltmak için gebelikte cinsiyet testi yaptıranlara ve kız bebekleri aldıranla ağır cezalar verileceğini belirterek, ''Kız bebeklerini öldürenleri, terk edenleri veya kızlara zarar verenleri cezalandırmak suretiyle kızların korunmasına ilişkin yeni tedbirler alınacak ve doğum klinikleri daha fazla denetlenecek.'' dedi.

TEK ÇOCUK POLİTİKASI ÇİN'İN ÜÇTE BİRİNDE SERT ŞEKİLDE UYGULANIYOR

Başkan Zhang, tek çocuk politikasını farklı eyaletlerde farklı olarak uyguladıklarını belirtti. Çin'deki 32 eyaletten 19'ununun kırsal kesimindeki aileler ilk çocuklarının kız olması durumunda ikinci çocuk yapma hakkına sahip bulunuyor. Aralarında Hainan ve Yunnan'ın bulunduğu 5 eyaletteki kırsal kesimde ailelerin 2 çocuk yapmasına izin verildiğini anlatan Zhang, Tibet'te bir sınırlamanın olmadığına dikkat çekti. Zhang, farklı yerlerde farklı uygulamanın nedeninin ise Çin'in dengesiz ekonomik ve sosyal gelişmesi olduğunu söyledi.

Çin'de 2005 yılında her 118 erkeğe karşılık 100 kız bebek dünyaya geldi. Bu rakam 2000 yılında 110 erkeğe 100 kız şeklindeydi. Bazı bölgelerde ise bu oranın şu an 100 erkeğe 130 kız olduğu belirtiliyor. Sanayileşmiş ülkelerde ise bu oran her 100 kıza karşılık 104 ila 107 erkek çocuk şeklinde olduğu kaydediliyor. Pekin yönetimi nüfusu, 2010'a kadar 1.360 milyon, 2020'ye kadar da 1.450 milyonda sınırlamayı hedefliyor.

YAŞLILAR ÜLKE NÜFUSUNUN YÜZDE 11'Nİ OLUŞTURUYOR

Komisyon başkanı Zhang, Çin'in şu an yaşlıların nüfustaki oranına bakarak artık '' yaşlı ülke'' konumuna geldiğini kaydetti. Yaşlı toplum niteliğine kavuşan Çin'de, şu an 60 yaşının üstündekilerin sayısı 144 milyona ulaşarak, ülke nüfusunun yüzde 11'ini, 65 yaşın üzerindekiler de nüfusun yüzde 7'sini oluşturuyor.

Zhang, yaşlılık hizmet sisteminin kurulması gerektiğine de işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious