Çin yönetimine 'gereğini yap' çağrısı

Çin yönetimine 'gereğini yap' çağrısı.7308
  • Giriş : 10.07.2009 / 18:37:00

G-8 zirvesi dönüşünde açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Çin'de yaşananları soykırım olarak tabir ederken Çin yönetimine bir çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İtalya'daki G-8 zirvesi dönüşünde havalimanında açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan Çin'de yaşanan olaylarla ilgili gazetecilerin sorularına cevaplar verdi. Başbakan Erdoğan Uygur Türkleri'nin yaşadıkları ile ilgili şunları söyledi:

G-8 liderler zirvesinde görüştüğü liderlere Çin'de yaşanan olayları açtım. Bu konu ile ilgili hassasiyet gösterilmesini istedik. Bizim BM Geçici üye olma sıfatı olma hasebi ile bu talepte bulunduk.

Çin mallarına boykot konusunu henüz ele almış değiliz. Bunların değerlendirmesini yapmış değiliz. Bazı şeyleri birbirine karıştırmayacağız. Hassasiytlerimizi ortaya korken devlet düzeyinde yapılması gerekenlerle halkın yaptıklarını birbirlerine karıştırmamamız gerekiyor.

Biz ikili ilişkileri daha iyi bir noktaya taşımaya çalıştığımız bir dönemde Çin yönetiminden konuya yönelik hassasiyet istiyoruz. Tüm bu olaylara Çin yönetiminin seyirci kalmasını anlamakta zorlanıyoruz. Buna insan hakları açısından Çin yönetiminin eğilmesi ve faillerinin yargılanması gerektiğine inanıyoruz.

İbadet için aldığımız haberler insanların Cuma namazına gitmelerinin engellenmesi inanç özgürlüğünün engellenmesi kabul edilebilir değil. Çin bu konuda gereğini yapacaktır beklentimiz budur.

Ben bir ifadeyi bilerek kullanıyorum. Dışişleri Bakanlığı da benim dışımda bir ifade kullanacaklarını sanmıyorum. Çin'deki olay bir soykırımdır. Çin'in toprak bütünlüğü üstünde hiçbir farklı bir yaklaşım içinde olmadık. Bütün bakan arkadaşlarımız bunu böyle söylemişlerdir. Ama ordaki insanların hukukunun korunması da en doğal talebimizdir.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a yönelik medyada yer alan haberlerde söz konusu olan ifadeyi Mahmut Abbas değil Rum yönetiminden gelmiştir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*