Cinayeti vicdan azabı ortaya çıkardı

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Adana’da, 16 yaşındaki M.I., 3 sınıf arkadaşıyla birlikte aynı apartmanda oturan anneannesi Semahat Ölçücü’yü (84) 8 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okulda planlanan cinayet, 850 YTL ve banka hesap defterlerini alan öğrencilerden ikisinin vicdan azabıyla, polise teslim olmasıyla ortaya çıktı.
Olay, dün saat 16.30 sıralarında Reşatbey Mahallesi Beşocak Caddesi Cem Apartmanı 3’üncü kat 5 numaralı evde meydana geldi. Evinde yalnız yaşayan ve emekli olduktan sonra ölen kocasının maaşını alan Semahat Ölçücü’nün 3 kızından biri olan Aysun I. ve eşi Ramazan I.’nın çocuğu, Orhan Çobanoğlu Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi M.I., sınıf arkadaşları T.Ş., A.K. ve Ü.V. ile aynı apartmandaki evlerine gitti.
Gençler, burada bir süre konuştuktan sonra, 2 kat üstte oturan M.I.’nın anneannesi Semahat Ölçücü’nün evine çıktı. M.I. ve arkadaşları, kapının açılmasıyla birlikte Ölçücü’nün başına vurup, yere düşürdü. Daha sonra, yaşlı kadını bir odaya götüren gençler, burada bir süre daha dövüp, bayılttıktan sonra, evde para aramaya başladı. M.I., anneannesinin ayılıp, kendini tanıması korkusuyla mutfaktan bir ekmek bıçağı aldı. Gözü dönen M.I., baygın haldeki anneannesi Ölçücü’yü sırtından 8 kez bıçakladı. Yaşlı kadın olay yerinde hayatını kaybederken, gençler, evde buldukları 850 YTL ve 3 banka hesap defterini alıp kaçtı. Parayı kendi aralarında paylaşan gaspçılar daha sonra evlerine giderken, torun M.I. ise korkunç cinayette işlediği suç aletini arkadaşlarından T.Ş. ve A.K.’ye vererek kaybetmelerini istedi.

CİNAYETİ VİCDAN AZABI ORTAYA ÇIKARDI
Cinayetten yaklaşık 5 saat sonra, vicdan azabı çekip, ‘Belki yaralıdır, kurtaralım’ dedikleri yaşlı kadına yardım etmek isteyen T.Ş. ve A.K., suça karıştıkları korkunç cinayeti Sarıçam Polis Merkezi’ne giderek polise anlattı.
Polis ekipleri, gençlerin verdiği ifade doğrultusunda olayda kullanılan suç aleti bıçağı Yavuzlar Mahallesi 100 sokak üzerinde buldu. Soruşturmayı genişleten polis, cinayeti işlediği iddia edilen M.I. ile arkadaşı Ü.V.’yi saklandıkları yerde yakaladı.
İfadeler üzerine Semahat Ölçücü’nün evinin kapısını çilingir yardımıyla açıp, içeri giren polis ekipleri, 8 yerinden bıçaklanmış kadının cesediyle karşılaştı. Evde inceleme yapan polis ekipleri, 850 YTL ve 3 hesap defterinin çalındığını belirledi. Olay yerine gelen Ölçücü’nün yakınları sinir krizleri geçirdi. Korkunç cinayet karşısında şoka giren Ölçücü’nün yakınları, polisler tarafından güçlükle sakinleştirildi. Yaşlı kadının cenazesi, olay yerinde yapılan incelemenin ardından otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Cinayet zanlısı gençler, ilk olarak Yarbaşı Şehit Erdoğan Çıtak Polis Merkezi’ne götürüldü. Yapılan ilk sorguda, torun M.I., cinayeti kendisinin işlediğini itiraf etti. 4 cinayet zanlısı, sağlık kontrolünün ardından Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Gençlerin, cinayeti okulda planladıkları bildirildi.

ÖLDÜREN TORUNUNA KOCASININ ADINI VERMİŞ
Öte yandan, Semahat Ölçücü’nün, aynı apartmanda oturduğu kanser hastası kızı Aysun I. ve Devlet Demir Yolları’nda çalışan damadı Ramazan I.’nın çocuğu olan cinayet zanlısı M.I.’yı çok sevdiği ve bu yüzden ölen kocasının adını verdiği belirtildi.
Öldürülen kadının daha önce de evindeki 2 metrelik altın kolye ve bir miktar parasının belirli aralıklarla çalındığı, kapı ve pencerelerde zorlama olmadığı için eve güvenlik kamerası taktırmayı düşündükleri hırsızlık olaylarını da torun M.I.’nın yaptığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious