Cinayetin ardından İtalyanlar sağduyulu davrandı

Cinayetin ardından İtalyanlar sağduyulu davrandı.9319
  • Giriş : 14.04.2008 / 08:36:00

Barış için İtalya'dan İsrail'e giden Pippa Bacca'nın Gebze'de öldürülmesi büyük üzüntüye yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak İtalyan halkı Türkiye'yi suçlayıcı yaklaşımlara prim vermedi. Sanatçının ablası, "Bu cinayet dünyanın her yerinde olabilir." derken, medya da, sağduyulu yayınlar yaptı. İtalyan basını, öldürülen sanatçının ailesinin yaklaşımlarını aktarırken, şu cümlelerin altını çizdi: "Büyükelçi, konsolos ve Türk polisi, olabilecek en iyi çalışmayı gösterdi. Türkiye'deki insanlar olağanüstü nazik." Cinayet, Türkiye'yi de derinden sarstı. Dün Katar yolunda üzüntüsünü dile getiren Başbakan Tayyip Erdoğan, 'olayın Türkiye'nin imajına etkisi' konusunda ise İtalyan sanatçının nişanlısına ve kız kardeşine teşekkür etti: "Dünya gerçeklerini gören insanî yaklaşımları her türlü takdirin üstün-dedir."

İtalyan basını dünyaya barış mesajı vermek için gelinlikle İtalya'dan yola çıkan ve otostop yaparak Kudüs'e gitmek isterken Gebze yakınlarında ölü bulunan Pippa Bacca'ya sayfalarında geniş yer ayırdı. Milanolu sanatçının Türkiye'de öldürülmesi haberine özellikle ülkenin en çok satan iki gazetesi İl Corriere della Sera ve La Repubblica ilgi gösterdi. Her iki gazete de olayı ilk sayfadan verirken haberde elim cinayetten dolayı Türkiye'yi veya Türkleri suçlayacak bir dil kullanmaktan kaçındı ve olayı sadece olduğu gibi anlatmakla yetindi. Her iki gazete ayrıca Türk basınının olayla ilgili attığı manşetleri sayfalarına taşırken Türkiye'nin vahşetten duydugu üzüntüyü ön plana çıkardı. La Repubblica gazetesi ilk sayfada "Pippa Bocca'nın katili itiraf ediyor: Onu boğdum ve tecavüz ettim" başlığını kullanırken orta sayfada Türkiye'nin cinayetten dolayı şoke olduğunu yazdı.

'Milano'da da yaşanabilirdi'

Sabah gazetesinin 'Pippa bizi affet' şeklindeki manşetini fotoğrafla beraber okuyucularına duyuran gazete 'Pippa onu öldüren canavar gibisine Milano metrosunda da rastlayabilirdi' şeklinde bir haber-yoruma da yer verdi. İl Corriere della Sera gazetesi ise haberi ilk sayfadan "Pippa Bocca'nın katili itiraf etti: Tecavüz ettikten sonra boğdum" başlığıyla verirken Türk medyasının olaya geniş yer ayırdığını yazdı. Türk gazetelerinin olayla ilgili olarak 'utanıyoruz' şeklinde başlık attıklarını belirtten gazete, Bippa'nın cenazaesinin pazartesi günü İtalya'ya gelebileceğini bildirdi. Il Tempo gazetesi ise haberi orta sayfalarda 'Pippa Bocca savaş içinde yaşayan 11 ülkeye barış götürmek istiyordu' başlığıyla verdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious